Polaček dohovoril svojmu krízovému manažérovi. Reštauráciu v pamiatkovej rezervácii premaľuje
Majitelia reštaurácie v centre Košíc z nej odstránia výrazný náter. Stavebný úrad im to nariadil ešte v októbri 2017.
Primátor Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Spolu, Progresívne Slovensko) sa v piatok stretol s Jozefom Gimom, ktorého na jeho návrh v decembri mestské zastupiteľstvo zvolilo za člena predstavenstva Dopravného podniku mesta Košice.
Gima a jeho otec boli do roku 2016 spoluvlastníkmi podniku Ryba Košice, dnes prevádzkujú rybiu reštauráciu na Mlynskej ulici v Košiciach. Polaček s manažérom DPMK osobne hovoril o výrazne modrej fasáde tejto národnej kultúrnej pamiatky.
Dôvodom je rozhodnutie stavebného úradu, ktorým je na prvom stupni mesto Košice. Ešte v októbri 2017 totiž nariadil majiteľovi bistra, aby do piatich mesiacov tmavomodrý farebný náter odstránil. Vychádzal pritom z toho, že vlastníci reštaurácie urobili stavebné úpravy meštianskeho domu bez toho, aby zámer obnovy pamiatky posúdil Krajský pamiatkový úrad v Košiciach.
[ad][/ad]Najprv sa odvolali
Podľa jeho neskoršieho stanoviska farebné riešenie fasády znehodnotilo architektonický výraz budovy. „Odlišná akcentujúca farba parteru vytvára nevhodný farebný kontrast oboch podlaží, čím rozdeľuje fasádu na dve zdanlivo nesúvisiace časti,“ povedala denníku KOŠICE:DNES v októbri 2017 riaditeľka pamiatkového úradu Kristína Markušová.
Vlastníci voči rozhodnutiu stavebného úradu podali odvolanie, odbor výstavby Okresného úradu v Košiciach ako druhostupňový orgán ho zamietol. Rozhodnutie sa stalo vykonateľným v júni 2018.
Polaček pred stretnutím denníku KORZÁR povedal, že o probléme svojho manažéra nevedel. Po rozhovore s ním Gima mladší svoj postoj zmenil. „Hneď ako to poveternostné podmienky umožnia, zabezpečí premaľovanie domu na Mlynskej ulici v súlade s príslušným rozhodnutím. Tým bude farba na budove národnej kultúrnej pamiatky plne v súlade s požiadavkou pamiatkového úradu,“ opísal dnes jeho vyjadrenie riaditeľ magistrátu Marcel Čop, ktorý bol na stretnutí spolu s Polačekom.
Zaplatili pokutu
Doplnil, že Gima a jeho otec ako spoluvlastníci budovy zaplatili pokutu, ktorý im uložil stavebný úrad v priestupkovom konaní za to, že nerešpektovali jeho rozhodnutie. U každého to bolo po 56 eur aj s trovami konania.
„Mrzí ho, že stavebné úpravy a udržiavacie práce realizoval bez ohlásenia,“ povedal šéf magistrátu o Gimovi. Ten problém v roku 2017 najprv zľahčoval tým, že farba budovy je „historicky a technicky veľmi premenlivá a často meniaca sa vec“.
Výrazný vzhľad reštaurácie zaujal aj ASB, odborný časopis o architektúre, stavebníctve a biznise, ktorý o dizajne rybieho bistra uverejnil pozitívny článok vlani v máji. „Už na prvý pohľad zaujme odvážnou modrou fasádou v kontraste s bielym sedením. Bielo-modrá námornícka kombinácia sa však nesie celým konceptom,” píše sa v texte.
Otvorený investor
Architekt priestorov reštaurácie Martin Kossuth v ňom chváli otvorenosť investora. „Zveril všetko hmatateľné a viditeľné jednej kreatívnej dielni, pričom stále dohliadal najmä na ekonomický balans a účelovosť našich návrhov,“ povedal.
Gima denníku KOŠICE:DNES odpísal, že na otázky odpovie neskôr. Polaček ho do dopravného podniku dosadil ako člena krízového manažmentu, ktorého úlohou je zadĺžený a platobne neschopný podnik finančne skonsolidovať.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.