Polaček protestuje v Bratislave
Primátor Košíc Jaroslav Polaček dnes spolu s kolegami z ďalších krajských miest a zástupcami Únie miest a samosprávy protestuje pred budovou Národnej rady v Bratislave.
Dôvodom je nespokojnosť zástupcov samospráv s návrhom zákona skupiny poslancov za Most-Híd na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Ak ho parlament schváli, primátori vypočítali, že príjem zamestnancov sa zvýši priemerne o necelé tri eurá mesačne, no výrazne sa znížia príjmy samospráv.
Práve podielové dane sú totiž hlavným zdrojom príjmov miest a obcí. Konkrétne Košice by podľa jeho magistrátu prišli o päť až šesť miliónov ročne.
Polaček pripomína, že mesto muselo už v tomto roku pre takzvanú chodníkovú novelu zo svojho rozpočtu zaplatiť na zimnú údržbu o dva milióny eur viac ako vlani.
Sociálne balíčky
„Ďalšie zdroje navyše sme museli nájsť na vykrytie vládnych sociálnych balíčkov, akými sú zvýšenie platových taríf zamestnancov o desať percent, obedy zadarmo, zvýšenie minimálnej mzdy u niektorých zamestnancov, alebo úplne novú povinnosť prispievať zamestnancom na rekreačné poukazy. Išlo o milióny eur, ktoré sme museli hľadať v našich vnútorných rezervách, hoci obyvatelia by isto boli radšej, keby peniaze putovali do našich rozvojových aktivít alebo rekonštrukcií chodníkov a ciest,“ povedal pred cestou do Bratislavy primátor.
Dodal, že verí vo „víťazstvo zdravého rozumu“ pri hlasovaní poslancov v parlamente.
[ad][/ad]Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.