Policajt zachránil babku v byte na Zborovskej
Pri svojej práci sa policajtom neraz stáva, že sa musia v okamihu rozhodnúť, čo v najbližších sekundách urobia. Od ich rozhodnutia môže závisieť život a zdravie ľudí.
Presne v takejto situácii sa v nedeľu krátko po deviatej večer ocitol košický policajný psovod práporčík Štefan Mitruška. Práve on totiž ako prvý dorazil na Zborovskú ulicu, kde podľa telefonického hlásenia na tiesňovú linku malo v jednom z bytov horieť a za zamknutými dverami volala staršia žena o pomoc.
Podľa správy uverejnenej na facebookovej policajnej stránke na policajtovu otázku či je v poriadku žena za dverami odpovedala len: „Pomoc, dusím sa!“. Potom sa odmlčala. Keďže na chodbe pred bytom bolo cítiť štipľavý dym, práporčík Mitruška sa musel v okamihu rozhodnúť, čo urobí.
[ad][/ad]Pomáhať a chrániť
„Keďže vzniklo podozrenie, že je vážne ohrozený život a zdravie ženy a hrozí aj závažná škoda na majetku, psovod sa rozhodol okamžite vstúpiť do bytu. Zamknuté dvere vykopol a vnútri našiel ležať na zemi 81-ročnú ženu, ktorá strácala vedomie,“ opisujú policajti dramatické chvíle.

Policajt žene okamžite poskytol prvú pomoc. Hneď potom vypol sporák, na ktorom horelo pripravované jedlo, a pootváral v byte okná, aby sa dym vyvetral. Do príchodu hasičov a záchranárov sa potom snažil ženu udržať pri vedomí.
Ako nám potvrdili záchranári, žena sa nadýchala splodín horenia a zlomila si ruku, rýchly a rozhodný zásah policajta však zabránil vážnejším zdravotným následkom situácie.
Duchaprítomné správanie práporčíka Mitrušku ocenili Košičania v komentároch pod správou na Facebooku množstvom pochvalných komentárov.
Takto to vyzerá, keď sa do písmena naplní policajné heslo Pomáhať a chrániť!
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) s konečnou platnosťou rozhodol v prípade atentátu na predsedu vlády Roberta Fica z mája 2024. Senát pod vedením predsedu Petra Kaňa v stredu 29. apríla zamietol odvolanie obžalovaného 73-ročného Juraja Cintulu a potvrdil prvostupňový rozsudok. Za obzvlášť závažný zločin teroristického útoku si odpyká trest odňatia slobody v trvaní 21 rokov.
Veľkoplošná oprava vozovky na ceste I. triedy I/16 medzi Košicami a mestskou časťou Pereš v smere na Rožňavu sa začne od štvrtka (9. 4.) a potrvá zhruba mesiac. Oprava zahŕňa celý ľavý jazdný pás vrátane krajnice a bude prebiehať etapovito, čiže doprava bude vždy vedená v tom jazdnom pruhu, v ktorom sa aktuálne nebude pracovať. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Občianske združenie Mladá Šaca dnes oficiálne odovzdalo na Magistrát mesta Košice petíciu občanov mestskej časti Košice – Šaca. Petíciu podpísalo 1070 obyvateľov s trvalým pobytom v Šaci, čo predstavuje približne 23% všetkých zapísaných voličov z 4616 voličov v komunálnych voľbách v roku 2022.