Polícia sa snaží zastaviť „primitívne bludy“. Neukrajinskí utečenci odlietajú domov
Konflikt na Ukrajine sa dotkol všetkých ľudí, ktorí žili na jej území. Medzi ľuďmi utekajúcimi za bezpečnými podmienkami sa nenachádzajú len Ukrajinci, ale aj ľudia inej národnosti, ktorí na Ukrajine študovali, žili a pracovali. Na Slovensku sa tak začali šíriť dezinformácie, ktoré sa postupne vyvracajú.
Polícia Slovenskej republiky na svoj facebook začala pridávať viacero informácií o utečencoch inej farby pleti. „Povieme vám šokujúcu informáciu. Na Ukrajine žili, pracovali a študovali aj černosi a Arabi. Nikomu to nehovorte,“ vysvetľujú. Pripravili si aj videoseriál s utečencami, ktorí opisujú svoje ďalšie plány. Chcú sa vrátiť do svojich domovín, idú za svojimi príbuznými do sveta, no v najlepšom prípade by chceli doštudovať na Ukrajine.
Takmer 90% migrantov prichádzajúcich cez východnú hranicu je práve Ukrajinského pôvodu, no aj napriek tomu sa medzi Slovákmi začali šíriť hoaxy. „Neustále sa šíria dezinformácie o tom, ako sa nám tu promenádujú utečenci neukrajinci, ktorí nemajú nič spoločné s vojnou na Ukrajine,“ v statuse vysvetľuje polícia.
>>> VIAC FOTO V GALÉRII. <<<
Včera zo Slovenska odišlo lietadlo s repatriantmi – neukrajinskými utečencami. Prevažne to boli ľudia z Indie a Maroka. Konkrétne išlo o 187 ľudí. Polícia sa neustále snaží upozorňovať na šírenie nepravdivých informácií šíriacich sa v tejto mimoriadnej situácii. “Podsúvanie tézy o tom, že nás tu prišli pomaly obsadiť neukrajinskí utečenci, nemá nič spoločné s realitou a jej jedinou úlohou je vyvolať informačný chaos a rozoštvať proti sebe solidárnu spoločnosť,” dodáva polícia.
(VT)
Galéria
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.