Polícia si na postup obchodu voči “podozrivému” zákazníkovi posvieti
Postup predajne SportsDirect.com, ktorá Košičanovi pre údajne podozrivé správanie zakázala vstup, označila za problematický aj košická polícia. Posvietia si naň na oddelení súkromno-bezpečnostných služieb.
Ako sme vo štvrtok v našom denníku informovali, v obchode zakázali vstup Košičanovi Jozefovi. Podľa vedúceho predajne preto, lebo sa správal podozrivo a dostali informáciu, že ho v inom obchode prichytili pri krádeži. Jozef to popiera, vraj ho nikde pri takom čine neprichytili. V obchode v minulosti viackrát bez problémov nakupoval a chodieval sa tam pozrieť, či nie sú nejaké akcie na zľavy, čo nie je zakázané.
Zasiahli do práv občana
Na stanovisko, či bol postup spoločnosti adekvátny, sme sa opýtali polície. “V danom prípade sa nejedná o trestný čin. Ten si pre naplnenie jeho znakov vyžaduje vážnejší, intenzívnejší zásah do práv a slobôd občana. Každopádne však takýto postup pracovníka SBS alebo majiteľa objektu, ktorý sa zaoberá predajom tovarov, poskytovaním takýchto služieb občanom, nie je v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky,” tvrdí sa v stanovisku, ktoré nám poskytol košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Podľa polície ide o porušovanie práv občana, ktoré sú garantované ústavou. Mohli by sa tým zaoberať viaceré štátne orgány a inštitúcie vrátane súdov, kde by občan mohol podať diskriminačnú žalobu.
“Týmto podnetom sa však budeme zaoberať aj my, konkrétne oddelenie súkromno-bezpečnostných služieb Krajského riaditeľstva PZ, ktorému sme ho postúpili, aby vec prešetrilo a prijalo príslušné opatrenia,” dodal Szabó.
Ako to rieši konkurencia
V predajniach iných firiem s obdobným sortimentom ochranu tovaru riešia menej radikálne.
Skúsenosti s krádežami majú aj v prevádzkach obchodu so športovým potrebami Exisport. „Stáva sa to pomerne často, od lacných ponožiek až po drahé bundy. Každý si svoj majetok a tovar chráni, u nás na to používame technické prostriedky, rôzne čipy. To sa však dá prekonať. Ak naši pracovníci alebo ľudia z bezpečnostnej služby vidia, že sa niekto správa podozrivo, napríklad manipuluje s veľkými taškami, ktoré môžu byť prispôsobené na to, aby prekonali technické zariadenia, venujú týmto zákazníkom zvýšený dohľad po celú dobu, kým sú v predajni. Nikomu sme však nezakázali vstup a nerobíme si ani databázu podozrivých,“ povedal nám konateľ spoločnosti Peter Vaľo.
V obchode Dacathlon sa podľa slov manažérky Lívie Štrbákovej chránia štandardnými spôsobmi, teda označovaním tovaru čipmi, kamerovým systémom a prítomnosťou bezpečnostnej služby. Pracovníci sú poučení, čo si všímať a ako venovať zvýšenú pozornosť zákazníkom, ktorí sa správajú podozrivo. “Zákaz vstupu alebo vytváranie nejakej databázy ľudí, to by bolo proti filozofii našej firmy,” tvrdí L. Štrbáková.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.