Polícia upozorňuje na nové podvodné praktiky páchateľov za účelom získania hotovosti a cenností
V posledných dňoch zaznamenala Polícia SR v Košickom kraji viacero oznámení od občanov na podvody. Občanov mali podvodníci kontaktovať telefonicky a snažiť sa od nich získať peniaze či cennosti. Informovala o tom polícia na svojej sociálnej sieti.
Podvodníci boli tentokrát vynaliezaví a počas telefonátov sa vydávali za zamestnancov sociálnej poisťovne. Občanov informovali o tom, že im osobne doručia hotovosť v sume 350 eur, avšak nemajú ju presne a potrebujú vydať z 500 eurovej bankovky.
Po telefóne od “zamestnanca sociálnej poisťovane” obdržali občania ďalší telefonát, v ktorom sa páchatelia už vydávali za policajta a pýtali sa na to, či im pred chvíľou niekto volal. Podvodník, ktorý sa predstavil ako policajt, uviedol, že išlo o podvod a osobu páchateľa poznajú. Podvodník z telefonátu taktiež uviedol, že je na ceste k občanovi. V telefonáte zisťoval finančné pomery osoby a žiadal od nich prichystať všetky peniaze, zlaté šperky a cennosti. Tie mali vložiť do tašky a odniesť buď do odpadkového koša pred domov alebo vyhodiť z okna. Zároveň osobám sľubuje, že im budú peniaze a cennosti vrátené hneď po vyšetrení. Páchatelia s poškodenými osobami po celý čas telefonujú a hovor ukončujú s tým, aby nikomu ďalšiemu nevolali.
Polícia na svojej sociálnej sieti informovala, že väčšina občanov koná obozretne a takéto telefonáty okamžite ukončuje. Stal sa však aj jeden prípad, kedy poškodená dôchodkyňa prišla takouto cestou o finančnú hotovosť a cennosti v celkovej výške 15 000 eur.
Na svojej sociálnej sieti polícia uviedla, že sa od takéhoto konania dištancuje. “Príslušník PZ nikdy telefonicky nezisťuje od občanov ich finančné či majetkové pomery. Vždy postupuje zákonom upraveným spôsobom,” uviedla polícia na svojej sociálnej sieti.
“Policajt pri osobnom stretnutí s občanmi vždy preukazuje svoju príslušnosť k Policajnému zboru a následne po zistení skutkového stavu poškodenú osobu poučí o ďalšom postupe,” polícia občanom radí, aby neznámym osobám telefonicky neposkytovali žiadne informácie o ich majetkových pomeroch a nezdôverovali sa im.
V prípade, že majú občania podozrenie na podvodné telefonáty, mali by to oznámiť prostredníctvom linky 158.
(ZL)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.