--.--.----Meniny: Načítavam...--:--:--
FacebookInstagramSpráva

Polícia: Za hlasy vo voľbách rektora UPJŠ núkali funkcie

Po piatich mesiacoch od volieb rektora Univierzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach polícia oznámila, že im predchádzala snaha o korumpovanie členov akademického senátu. Dekan D. Pella svoje obvienenie považuje za útok na fakultu. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z podplácania Leonarda Siegfrieda, bývalého dekana Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorý sa v máji neúspešne uchádzal

Redakcia KOŠICE:DNES
31. 10. 2015
0

Po piatich mesiacoch od volieb rektora Univierzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach polícia oznámila, že im predchádzala snaha o korumpovanie členov akademického senátu.

Dekan D. Pella svoje obvienenie považuje za útok na fakultu.
Dekan D. Pella svoje obvienenie považuje za útok na fakultu.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z podplácania Leonarda Siegfrieda, bývalého dekana Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorý sa v máji neúspešne uchádzal o funkciu rektora univerzity. Z rovnakého trestného činu sú obvinení aj súčasný dekan lekárskej fakulty Daniel Pella a Matej Šajty, odborný asistent fakulty.

„Za voľbu konkrétnej osoby neboli protihodnotou peniaze, ale rôzne funkcie, pracovné pozície a iné výhody. Oslovení mali byť viacerí nositelia aktívneho volebného práva pri voľbe rektora,“ opísal skutok hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Polícia tvrdí, že členov senátu ovplyvňovali, aby hlasovali za Siegfrieda. Okrem neho ponuku dal senátorom podľa obvinenia aj dekan. Asistentovi vyšetrovateľ pripisuje úlohu sprostredkovateľa.

Obvinenie na letisku

Ani jeden z obvinených v piatok nebol na pracovisku. Siegfried podľa sekretariátu Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie, kde je prednostom, mal zdravotné problémy. Šajty, ktorý je zamestnancom prvej internej kliniky, si zobral dovolenku.

Pella vo štvrtok odcestoval do Českej republiky na stretnutie vedení českých a slovenských lekárských fakult.  Vyšetrovateľ NAKA mu uznesenie o obvinení doručil do vlastných rúk už na košickom letisku.

L. Siegfried v piatok v práci nebol. Pred mesiacom denníku košice: dnes povedal, že o žiadnom ovplyňovaní senátorov nevie.
L. Siegfried v piatok v práci nebol. Pred mesiacom denníku košice: dnes povedal, že o žiadnom ovplyňovaní senátorov nevie.

Dekan zo zahraničia denníku košice: dnes odpísal, že sa necíti vinný a vylučuje, že by niekoho podplácal. „Je to len ďalší zo série útokov voči lekárskej fakulte a mojej osobe. Som presvedčený, že vyšetrovanie v krátkom čase preukáže moju nevinu,“ uviedol.

Rektor si váži senátorov

Rektor Pavol Sovák, ktorého akademický senát zvolil 23 hlasmi z 32, reagoval, že o obvinení svojho protikandidáta a ďalších dvoch  zamestnancov vysokej školy má minimum informácií.

„Výsledky regulárných volieb jasne ukázali, aké hodnoty zastáva Akademická obec UPJŠ. Veľmi si vážim čestný postoj senátorov, ktorí odmietli tieto praktiky,“ povedal.

Pella nastúpil do čela lekárskej fakulty pred rokom, keď sa jeho predchodca Siegfried vzdal funkcie pre škandál so štúdiom syna prednostu kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Andreja Jenču. Novovymenovaný dekan vyhlásil, že chce zabrániť poškodzovaniu dobrého mena lekárskej fakulty a zlepšiť jej vzťahy s univerzitou.

Foto 1 a 2: Ivan Fleischer

Foto 2: Veronika Janušková

Aký je váš názor?

#Spravodajstvo#Košice

Sledujte nás na Facebooku

Buďte vždy v obraze! Pridajte sa k našej komunite a dostávajte najnovšie správy z Košíc a okolia priamo do vášho feedu.

Pre čítanie ďalšieho článku
Potiahnite prstom doprava alebo doľava

Súvisiace články

Najnovšie články

Polícia: Za hlasy vo voľbách rektora UPJŠ núkali funkcie | KOŠICE: DNES