Politici HLASU prišli s revolučným projektom na VYČISTENIE RUŽÍNA
V Hnileckej doline sa plánuje nový projekt, ktorý má za cieľ zamestnať ľudí bez práce a zároveň prispieť k čistejšiemu prostrediu v oblasti Ružína. Projekt sa zameriava na zamestnanie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít z obcí, odkiaľ odpad pochádza. Verejnosti ho predstavil štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš a poslanec HLAS-SD Igor Šimko.
ŠTYRI TONY ODPADU
Ako počas tlačovej konferencie uviedli kompetentní, inšpiráciou pre tento projekt je národný projekt Ľudia a hrady. „Bohužiaľ, roky sme sa stretávali s tým, že sa vo vodnom toku a v Ružíne objavovalo množstvo odpadu. To malo vplyv okrem iného aj na narúšanie cestovného ruchu v Košickom samosprávnom kraji. Identifikovali sme, že vždy sa riešil len dôsledok, ale nikdy samotná príčina. Len naposledy sme odtiaľ vyzbierali štyri tony odpadu spoločne s občianskym združením Save Nature by Čivas a s ostatnými združeniami, ktoré to mali na starosti. Po širšej debate sme zistili, že potrebujeme komplexné riešenie a to sme našli s pánom štátnym tajomníkom ministerstva práce Ondrušom. Pochopili sme, že sme v okrese, ktorý je ťažšie skúšaný, kde treba tých najmenej zamestnateľných naučiť aj pracovať a zároveň využiť ich potenciál, aby sa to odpadové hospodárstvo a nakladanie s odpadom zlepšilo aj v tejto oblasti,” povedal v úvode brífingu Igor Šimko.
„Nielen odstraňovanie následkov, ale predovšetkým zabraňovanie tomu, aby bol Ružín neustále zaplavovaný tonami odpadu, je excelentnou príležitosťou na to, ako zamestnať ľudí, ktorí žijú v tomto regióne a v lokalitách, ktoré sme identifikovali ako najväčších prispievateľov k tejto situácii,“ povedal Branislav Ondruš o dlhodobom znečisťovaní Ružína. Dodal, že spustenie projektu sa plánuje na jeseň. Projekt je primárne určený pre ľudí žijúcich v rómskych osadách v okrese Gelnica a okolitých okresoch. Cieľom je, aby sa títo obyvatelia zapojili do manažmentu odpadu, čo by malo prispieť k zodpovednejšiemu prístupu k odpadu.
VYBERÚ OBCE A ĽUDÍ
„Naším cieľom je identifikovať obce, ktoré sa podieľajú na znečisťovaní, zamestnať ľudí, ktorí budú odpad nielen zbierať, ale aj manažovať spoluobčanov, aby nevznikal, respektíve, aby sa naučili odpad zbierať a hádzať tam, kam patrí,“ doplnil Ondruš s tým, že projekt má prispievať aj k environmentálnej výchove.
Ďalšou fázou projektu je vznik sociálnych podnikov, ktoré sa budú venovať odpadovému hospodárstvu. Podľa Ondruša sú zdroje na tento projekt alokované v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027, pričom je možné vyčleniť naň niekoľko miliónov eur.
Galéria
„Iná cesta asi nie je, než že im budeme platiť za to, že si budú robiť poriadok,“ povedal starosta Margecian Igor Petrik. Upozornil, že odstraňovanie odpadu, ktorý je do Ružína splavovaný najmä počas výdatných dažďov, bude trvať viac ako len rok či dva. Projekt má podporu aj občianskeho združenia Save Nature by Čivas. Podľa jeho predsedu Ladislava Stupáka čistenie Ružína realizujú tri až štyrikrát ročne, pričom zakaždým vyzbierajú 300 až 500 vriec odpadu. Ide napríklad o nezálohované plastové fľaše, hračky, ale aj nábytok, chladničky a iné.
Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.