Politické osobnosti venovali kardinálovi Tomkovi vrúcne slová
Dnes (16. 8.) sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach konal pohreb kardinála Jozefa Tomka. Na pohrebe sa okrem biskupov, arcibiskupov, kňazov a rehoľníkov zúčastnili aj politické osobnosti, medzi ktoré patrí aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla kondolenčný príhovor za kardinála Tomka, v ktorom mu adresovala slová úcty: “Vaša Eminencia, ďakujem Vám za všetko, čo ste urobili. Verím, že Váš odkaz a Váš duch, ktorým ste nás obdarovali, nám pomôže prejsť aj dnešnými ťažkými časmi. Pomôže nám spájať sa, rozumieť si, správať sa k sebe ohľaduplne a ľudsky. Oživí v nás i medzi nami vzájomný rešpekt, súcit a lásku k blížnemu. Vaše posolstvo nás bude viesť ako hlas srdca, viery a svedomia.”
Slová vďaky a úcty vyjadril aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, ktorý sa na pohrebe v Košiciach taktiež zúčastnil. „Bol to náš najvyššie postavený hodnostár vo Vatikáne, ktorý vedel podržať Slovensko, vedeli sme sa naňho obrátiť. Každý rok Slovensko navštevoval a bol mu verný,” uviedol Kollár a zároveň spomenul aj to, že sa s kardinálom stretol aj osobne.
V neposlednom rade sa v Dóme svätej Alžbety dnes nachádzal aj premiér Eduard Heger v spoločnosti jeho manželky. Slová chvály adresoval aj cirkvi, a to za pripravenie dôstojnej rozlúčky. “Kardinál Tomko sa zaslúžil nielen o rozvoj cirkvi, ale aj o dobré meno našej krajiny v zahraničí. Som nesmierne vďačný, že som mal možnosť sa s jeho eminenciou stretnúť aj osobne. Čas, ktorý sme spolu strávili, bol pre mňa duchovným, ale aj ľudským obohatením,” napísal Heger na svojom Facebooku v čase, keď sa s kardinálom prišiel rozlúčiť do Katedrály svätého Martina. “Nech jeho duša odpočíva v pokoji,” dodal.
Zdroj: (SITA, DSe;vr)/VT
Galéria
Odporúčané články
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.