Politické osobnosti vyjadrili vrúcne slová na adresu zosnulej kráľovnej
Včera (8. 9.) popoludní mnohých zasiahla smutná správa o úmrtí kráľovnej Alžbety ll. Panovníčka zomrela vo veku 96 rokov vo svojom sídle Balmoral. Správa zasiahla aj Slovensko a mnohí politici si ju pripomenuli skrz smútočné slová.
Zdravie britskej kráľovnej sa zhoršilo už niekoľko hodín pred smrťou. Podľa medializovaných informácií sa členovia kráľovskej rodiny ponáhľali do Škótska, aby s ňou mohli byť hneď, ako sa jej stav zhoršil. O niekoľko hodín Buckinghamský palác oznámil správu o jej úmrtí. Britským kráľom sa tak stal jej syn, princ Charles.
Tesne po tom, ako prepukla správa o úmrtí panovníčky do celého sveta sa Facebook začal zapĺňaj aj vyjadreniami politikov na adresu Alžbety ll. Medzi prvými sa vyjadrila prezidentka Čaputová, ktorá sa s kráľovnou stretla aj osobne. “Keď navštívila v roku 2008 Slovensko, pršalo. Naše a svetové médiá zaplnili titulky ako britská kráľovná rozžiarila daždivé Slovensko. Nevynechala Devín, odviezla sa lanovkou na Hrebienok, v Spišskej Sobote videla oltár Majstra Pavla a v Poprade vhodila úvodné buly hokejového zápasu. Plnú energie a zvedavosti v očiach, takto si ju budeme pamätať,” uviedla v statuse prezidentka, ktorá v úvode spomenula, že Alžbeta ll. bola silná žena, matka, vládkyňa a štátnička.
Predseda vlády Eduard Heger kráľovnú označil ako “symbol novodobej monarchie”. Jej vládnutie opísal najmä ako oddané a inšpiratívne. “Vyjadrujem hlbokú a úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ľudu Spojeného kráľovstva a krajinám britského Commonwealthu v tento smutný moment, ktorým sa uzatvára druhá alžbetínska éra britskej histórie,” napísal v statuse Heger.
Richard Sulík stručne adresoval smutné slová: “Odpočívajte v pokoji, Vaše veličenstvo,” a rovnako opísal, že svet od jej úmrtia bude iný.
Zo strany SaS sa k smutným slovám pridal aj Branislav Gröhling, ktorý poznamenal, že si kráľovnú pamätá už od jeho detstva a nahliadnuť do sveta britskej monarchie sa mu podarilo aj vďaka seriálu. “Táto obdivuhodná žena bol najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou. Vo februári oslávila neuveriteľné 70. výročie od nástupu na trón. Bola ikonou a symbolom britskej monarchie. A tak si ju aj všetci budeme pamätať,” opísal v statuse.
“Česť Jej pamiatke,” ukončila status slovami Veronika Remišová. V úvode citovala sľub, ktorý kráľovná zložila, keď mala len 21 rokov a plnila ho celý svoj život.
S hlbokým zármutkom sa k správe o smrti kráľovnej Alžbety ll. vyjadril aj Boris Kollár. Rovnako ako prezidentka aj Kollár spomenul jej návštevu Slovenska z roku 2008, ktorá patrí podľa jeho slov medzi najvýznamnejšie udalosti. “Som presvedčený, že zostane navždy v srdciach svojich spoluobčanov i pokojamilovnej populácie sveta. Česť jej pamiatke. Úprimnú sústrasť občanom Spojeného kráľovstva a celého Spoločenstva národov,” uviedol Kollár.
K úmrtiu sa vyjadril aj minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď: “Neuveriteľný životný príbeh, ktorý bol zasvätený službe krajine – oddane, verne a celým svojím bytím. R.I.P. YOUR MAJESTY, THE QUEEN.” Vládnutie kráľovnej opísal ako hrdé, láskavé a slušné.
“Dnes zomrela významná osobnosť svetovej politiky anglická kráľovná Alžbeta II. Panovníčka, so zaujímavým a dlhým životným príbehom, ktorá výrazne formovala politiku Veľkej Británie a svojimi rozhodnutiami prispievala k stabilite anglickej monarchie,” úprimnú sústrasť celému anglickému ľudu zaželal aj Peter Pellegrini.
Igor Matovič na svojom profile zdieľal niekoľko statusov oznamujúcich smrť kráľovnej. Jedným z nich bol citát samotnej panovníčky “Vždy bolo jednoduché nenávidieť a ničiť. Budovať a zachovávať je oveľa zložitejšie.”
(VT)
Galéria
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.