Politické strany predstavili návrhy sociálnej pomoci. Zisťovali sme, či sú aj reálne výhodné
Zmenené sumy a nové podmienky
Tieto sumy sa však Igor Matovič neskôr rozhodol pozmeniť. Príspevky na dieťa by tak v roku 2023 predstavovali až 50 eur mesačne, zatiaľ čo služby deťom by sa znížili na 50 eur. Rezort financií navyše plánoval zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej mzdy.
Po novom by mali mať rodičia nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.
“Navýšenie daňového bonusu na 100 eur, pričom maximálna výška sa navrhuje stanoviť na úroveň 29% hrubého príjmu, v sebe zahŕňa zásadnú chybu. Daňový bonus na dieťa pre extrémne chudobnú rodinu s viacerými deťmi tak bude znamenať pokles. Bohatá rodina si však polepší o stovky eur. Toto opatrenie nie je sociálne a ani prospešné, za to je extrémne drahé,” znie stanovisko SaS na sociálnej sieti.
Názor odborníka
S jednorazovou pomocou odborník Viliam Pálenik súhlasí, avšak systematická trvalá pomoc podľa neho nesúvisí s pôvodným zámerom. “Návrh ministra financií nie je zameraný na zníženie následkov inflácie alebo na ochranu najzraniteľnejších osôb v rámci inflácie, ale je zameraný na podporu rodín a podporu pôrodnosti tak, ako deklaroval v návrhu tzv. daňovej revolúcie. Tým to vlastne neplní pôvodný účel, pre ktorý je táto pomoc deklarovaná a to je teda pomoc tým, ktorí sú infláciou najviac zasiahnutí,” uviedol Viliam Pálenik. Nádej však vidí v návrhu strany SaS, ktorý je podľa jeho názoru vecnejší a adresnejší a najmä spĺňa účel pomoci najzraniteľnejším, resp. najchudobnejším v dobe inflácie.
Návrh strany Sloboda a Solidarita
Politická strana SaS predstavila svoj návrh včera (17. mája) prostredníctvom konferencie. Návrh sociálnej pomoci pomenovali ako “Dáždnik pomoci SaS”. Ten navrhuje zvýšiť životné minimum, rozšíriť okruh poberateľov príspevku na bývanie, tento príspevok na bývanie zvýšiť a znížiť krátenie dávok v hmotnej núdzi.
Richard Sulík navyše pri kritike návrhu Igora Matoviča ako príklad využil svojho kolegu Borisa Kollára: “Ja nevidím, aký má mať zmysel dávať Borisovi Kollárovi viac ako 30 000 eur ročne na všetky jeho deti.” Takto podľa neho nevyzerá pomoc pre sociálne odkázaných. Richard Sulík zároveň uviedol, že Igor Matovič doteraz nepredviedol písomný návrh.
Minister hospodárstva sa zároveň vyjadril k potenciálnemu zvyšovaniu daní. “S SaS žiadne vyššie dane nebudú a tu sme uplatnili naše právo veta,” uviedol Sulík.
“Ak má štát z titulu inflácie vyššie príjmy, patrí sa tieto vyššie príjmy vrátiť tým, ktorí tie príjmy cez infláciu vygenerovali,” zneli slová Richarda Sulíka predtým, než predal slovo svojim kolegom.
Zdroj: (SITA, FB/Sloboda a Solidarita, FB/Igor Matovič, obycajniludia.sk, FB/Úrad vlády Slovenskej republiky DK)
Odporúčané články
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.