Poľovná zver spôsobuje miliónové škody, poľnohospodári apelujú na legislatívne zmeny
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) stále apeluje na zníženie počtu premnoženej poľovnej zveri, ktorá spôsobuje miliónové škody. Najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku vyzýva Národnú radu SR, aby prijala legislatívne zmeny, vďaka ktorým sa zníži množstvo poľovnej zveri. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Požiadavka SPPK priamo súvisí so zachovaním produkcie na poliach. Úrodu znižuje sucho, výkyvy počasia, ale aj poľovná zver. SPPK už roky monitoruje škody, ktoré spôsobila poľovná zver na poľnohospodárskych plodinách, pričom straty sa každý rok pohybujú na úrovni 20 miliónov eur. Najviac poškodenými plodinami sú kukurica a repka ozimná.
Zver si ako zdroj potravy vyberá poľnohospodárske polia. Poľnohospodári tak nachádzajú zničenú úrodu a udupané plodiny. Vinohradníci týmto spôsobom prichádzajú o hrozno a zdravo vyvíjajúce sa vinohrady. Veľký problém predstavujú aj premnožené diviaky, ktoré vyžierajú kukuricu a prenášajú nebezpečný africký mor ošípaných.
Za škodu by mal niesť zodpovednosť užívateľ, tvrdí SPPK
„Nie je naším cieľom neustále len poukazovať na problémy v poľnohospodárstve. Každý jeden slovenský poľnohospodár si želá v pokoji pestovať plodiny a starať sa o zvieratá. Potrebujeme produkciu udržať aspoň na súčasnej úrovni a postupne ju navyšovať, nie sa nečinne pozerať, ako nám úroda, navyše vypestovaná pri zvýšených nákladoch, mizne z polí. Mali by sme na to myslieť najmä teraz, v čase globálneho napätia súvisiaceho s potravinovou bezpečnosťou. Bez účinných legislatívnych nástrojov však nemáme šancu sami tento roky sa prehlbujúci problém riešiť,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
SPPK tiež žiada, aby užívateľ poľovného revíru zodpovedal za škodu spôsobenú nesprávnym užívaním poľovného revíru. Aby dokázal vykryť škody spôsobené poľovnou zverou, mal by mať povinnosť vytvoriť finančné krytie. Užívateľ poľovného pozemku by mal byť povinný urobiť opatrenia na zabránenie vzniku škôd spôsobených zverou. Poľnohospodári sú si vedomí, že užívateľ poľovného revíru nemôže rozkázať divej zveri, a preto žiadajú, aby užívateľ uhrádzal škody, ktoré presiahnu 3 percentá očakávanej úrody. SPPK apeluje aj na dodržiavanie normovaných kmeňových stavov pri všetkých druhoch poľovnej zveri.
Zdroj: SITA, it, kg
Odporúčané články
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.