Pomoc v boji o život či v kritických situáciách. Policajné autá budú vybavené defibrilátormi
Policajný zbor sa rozhodol investovať do bezpečnosti a zlepšenia pracovných podmienok svojich príslušníkov. Okrem modernizácie vozového parku, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, prichádza nový krok v podobe vybavenia viacerých policajných áut automatickými externými defibrilátormi.
Policajti sa často ocitajú v situáciách, kedy dochádza k náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu a zástave krvného obehu. Rýchla a adekvátna reakcia je v prípadoch kľúčová a môže rozhodnúť medzi životom a smrťou.
Vozidlá budú vybavené o ďalších 55 kusov AED
„Služobné cestné vozidlá výkonných útvarov PZ tak budú vybavené o ďalších 55 kusov automatických externých defibrilátorov. Určené sú pre policajné hliadky, ktoré sú často na mieste udalosti ako prvé,“ informoval prezident Policajného zboru, plk. Mgr. Ľubomír Solák. Podľa jeho slov bude projekt vybavenia policajných vozidiel defibrilátormi pokračovať postupne a pomalšie z dôvodu finančnej náročnosti. Avšak, ide o investíciu do bezpečnosti a zachraňovania životov, čo nemožno podceniť.
Seriál o správnom používaní AED
Policajný zbor v spolupráci so Záchrannou zdravotnou službou Bratislava plánuje seriál o správnom používaní defibrilátorov v kritických situáciách. Tento seriál bude zverejnený na facebooku, aby sa k verejnosti dostali užitočné informácie o používaní defibrilátorov a ich dôležitosti v záchranných operáciách.
Ako správne použiť automatický externý defibrilátor
Automatické externé defibrilátory sú často umiestnené na verejných miestach, v budovách alebo sú súčasťou zdravotného vybavenia niektorých organizácií. AED určený pre laickú verejnosť je zväčša plnoautomatický. Znamená to, že sám dokáže posúdiť srdcovú činnosť a adekvátne na ňu v spolupráci s obsluhou zareagovať udelením vhodného výboja. Má hlasovú navigáciu a zapína sa automaticky po jeho otvorení. Zároveň počas používania nenechajte elektródy alebo samotné zariadenie prísť do kontaktu s vodou alebo tekutinami.
- Odhaľte hrudník postihnutého a odstráňte akékoľvek oblečenie alebo prekážky, ktoré mohli brániť spojeniu s elektródami.
- Nalepte elektródy na hrudník v súlade s ilustráciou alebo inštrukciami na obale defibrilátora.
- Pred poskytnutím šoku AED automaticky analyzuje srdcový rytmus postihnutého.
- Po analýze vás AED vyzve, aby ste stlačili tlačidlo na poskytnutie šoku.
- Pred poskytnutím šoku sa uistite, že nikto nie je v kontakte s postihnutým, aby sa minimalizovalo riziko zranenia.
- Po poskytnutí šoku pokračujte podľa hlasových pokynov zariadenia a inštrukcií prvej pomoci.
- Pokračujte s poskytovaním KPR (kardiopulmonálna resuscitácia), až kým nepríde odborná lekárska pomoc.
Zdroj: (Polícia Slovenskej republiky, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky)
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.