Pomôže Košiciam úplný zákaz hazardných hier?
Vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom ohlásilo, že chce dosiahnuť úplný zákaz hazardných hier na území Košíc. Podľa jeho plánu by mal hazard vymiznúť do roku 2027.
Mesto Košice svojím plánom zareagovalo na nedávnu novelu zákona o hazardných hrách, podľa ktorej majú obce právo rozhodnúť o prísnej regulácii, alebo aj úplnom zákaze hazardu bez petície občanov, len poslaneckou väčšinou v samospráve.
Menej hráčov, menej závislých
Potrebu zákazu hazardu zdôvodnila ešte v októbri viceprimátorka Lucia Gurbáľová snahou ochrániť najmä deti, ktoré bývajú obeťami hráčskej závislosti rodičov. Niet pochýb o tom, že patologická závislosť na hraní hazardných hier je celospoločenským problémom, rovnako ako drogy či alkoholizmus.
„Európsky súdny dvor už publikoval nález, podľa ktorého je neprijateľné, aby jednotlivci dosahovali zisk z využívania sociálneho problému, alebo slabosti hráčov a ich neúspechu v hre,“ pripomína primátor Jaroslav Polaček.
Podľa slov riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí v Košiciach Borisa Bodnára počet jedincov, ktorí hľadajú liečbu v jeho zdravotníckom zariadení, postupne rastie.
„Dá sa hovoriť o niekoľkých desiatkach nových pacientov ročne. Drvivú väčšinu tvoria muži. Celkovo sú pacienti z rôznych sociálnych skupín, teda bez ohľadu na vzdelanie, zamestnanie a výšku príjmu. V spôsoboch hazardu dominujú hracie automaty a tipovanie športových výsledkov. Tí, ktorí k nám chodia pravidelne aspoň 12 mesiacov, abstinujú s pravdepodobnosťou 70-80 percent,“ približuje súčasný stav B. Bednár. Myslí si, že vo všeobecnosti zníženie ponuky na hru môže znížiť počet hrajúcich a tým pádom aj potencionálne závislých.
[ad][/ad]Niekde to pomohlo
Plán primátora Polačeka predpokladá, že v priebehu tohto roka sa v mestských častiach uskutoční verejná diskusia, v ktorej Košičania podporia úmysel úplného zákazu hazardu v meste. Potom bude nasledovať legislatívna príprava príslušného všeobecne záväzného nariadenia, ktoré umožní nevydávať nové licencie prevádzkovateľom herní. Po dobehnutí dovtedy vydaných licencií má hazard z Košíc vymiznúť.
Pre rovnaký krok sa rozhodli v minulosti viaceré mestá aj na východe Slovenska. V Starej Ľubovni hazard zakázali v roku 2015. „Takéto hry z nášho mesta zmizli, a teda nevytvárajú sa zbytočné závislosti. Boli pokusy o zavedenie kvízomatov, už ich však neregistrujeme. Nemáme ani informácie o tom, že by naši obyvatelia vo väčšom chodili hrať do iných miest,“ povedal nám prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Aleš Solár.
V približne rovnakom období zakázali hazard aj v Levoči, kde podľa mestských policajtov dovtedy v herniach vo veľkom míňali peniaze ľudia zo sociálne slabých lokalít.
„To sa nám podarilo zákazom odstrániť. Chodiť do iných miest je pre týchto ľudí pridrahé,“ myslí si tamojší prednosta MsÚ Nikolaj Kučka.
Regulačný systém
Asociácia zábavy a hier, ktorá združuje prevádzkovateľov legálnych herní, však upozorňuje, že po zákaze môže veľmi ľahko nastať rozmach nelegálnych spôsobov hazardu, ktoré už nebudú pod kontrolou štátu, ako je to teraz.
O tom, ako funguje systém zabraňujúci míňať peniaze patologickým hráčom, alebo poberateľom sociálnych dávok, nám povedal manažér herne Crown club v Košiciach Ivan Uhliarik.
„Už minimálne rok musíme používať systém prepojený na štátnu správu. Tá nám pošle informácie, ktorí ľudia nemôžu vstúpiť do priestoru herní. To sú ľudia, ktorí poberajú sociálne dávky. Samozrejme, ak nejaký Róm pracuje a neberie dávky, ten môže vstúpiť. Nemôžu vstúpiť ani ľudia, ktorí sa sami nechajú vyradiť, dajú si žiadosť a nemôžu chodiť minimálne pol roka. Takto vedia odstaviť hráčov aj ich manželskí partneri,“ hovorí I. Uhliarik..
Funguje to tak, že človek príde do priestoru herne a musí sa preukázať pracovníkom dokladom totožnosti. Po zadaní do systému príde odpoveď, či má daný človek vstup voľný, alebo zamietnutý.
„Akonáhle zasvieti, že niekto má zamietnutý vstup, otočíme ho a dovidenia. Ešte sa nestalo, že by sa niekto vzpieral. Vieme si poradiť aj s problémovými ľuďmi, či už v súvislosti s drogami alebo alkoholom. Vieme im zakázať vstup, máme na to právo. To, že sa v herniach pije alkohol, je tiež mýtus. Boli by sme sami proti sebe, aby sme nechali niekoho robiť výtržnosti, aby musela zasahovať polícia na verejnosti. Tie peniaze z tržby za alkohol za to nestoja, my žijeme z peňazí, s ktorými ľudia hrajú. Preto aj nalievame nealko, vodu či kávu hráčom zadarmo,“ približuje situáciu manažér, ktorý sa v prostredí herní pohybuje podľa vlastných slov vyše 20 rokov.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Poznajú dnešný stav?
Ľudia, ktorí tvrdia, že sa v herniach v súčasnosti pije, alebo že sú to len čierne diery na peniaze od závislákov, podľa I. Uhliarika dnešné podniky v tejto oblasti vôbec nepoznajú.
„Dnes je to úplne iné ako pred rokmi. Štát nás má plne pod kontrolou. Chodia kontroly z finančného úradu a dávajú pokuty, ak tu nájdu človeka, ktorý tu nemôže byť. Štát sa cez server vie dostať ku každému jednotlivému stroju a skontrolovať si všetko. Za každý stroj platíme štátu 500, eur a to si ešte nevyrobíme nič. Peniaze idú obci, tá ich môže použiť podľa vlastného uváženia,“ argumentuje manažér herne.
Obáva sa, že po úplnom zákaze hazardu sa rozmôže ten nelegálny. Skúsenosti majiteľov podniku, ktorí sú z Českej republiky, hovoria, že u našich susedov sa to už stalo a štát si s tým nevie rady. Podobná situácia nastala aj v susednom Rakúsku, kde napríklad po zákaze vo Viedni vyrástli desiatky nelegálnych herní.
Ďalším nebezpečenstvom je podľa Uhliarika, že zákaz legálnych možností hazardu prispeje k tomu, že sa presunie do online priestoru s pomocou mobilov a počítačov a toto by už bolo úplne nekontrolovateľné.
„Tí, ktorí chcú hazard zakázať, argumentujú zničenými rodinami a závislosťou. Sú však aj iné typy hazardu, tipovanie športových výsledkov, ktoré reprezentujú spoločnosti ako Tipos či Niké – a tie nikto nechce zakázať. V nich nikto nekontroluje, či tipujúci nie je závislák alebo poberateľ sociálnych dávok. Životy ničí aj alkohol, ale krčmy nezatvoria. My nie sme proti regulácii hazardných hier, tak už fungujeme. Úplný zákaz by však narobil viac škody ako osohu,“ hovorí I. Uhliarik.
[ad][/ad]Citeľné výpadky príjmov
Na októbrovom riadnom rokovaní mestského zastupiteľstva v Košiciach bod týkajúci sa hazardných hier poslanci vyradili z programu. Navrhla to starostka Jazera Lenka Kovačevičová s tým, že nebol dostatočne prerokovaný s mestskými časťami. Primátor Polaček avizoval, že to zaradí na najbližšie zastupiteľstvo, v programe mimoriadneho novembrového rokovania ani na riadnom decembrovom sa však riešenie zákazu hazardu neobjavilo.
Zdá sa však, že to s jeho presadením nebude mať primátor úplne jednoduché. Mestským častiam z herní plynie ročne takmer milión eur. Najväčšia časť z toho, vyše 400-tisíc eur, pripadá na Staré Mesto.
„Na území našej mestskej časti sa nachádza 28 herní a dve kasína, na ktorých prevádzku neevidujeme žiadne sťažnosti. Neverím tomu, že obmedzením alebo úplným zákazom by herne a kasína prestali existovať a zmizli by aj hráči. Skúseností, napríklad aj z Brna, kde dosiahli úplný zákaz, ukazujú, že sa hrá ďalej, ale nelegálne a od polície sa očakáva, aby takýchto čiernych prevádzkovateľov odhaľovala, čo sa nie veľmi darí,“ hovorí staromestský starosta Igor Petrovčik, podľa ktorého by bol výpadok spomínanej sumy pre rozpočet mestskej časti likvidačný.
Podľa informácií od starostu Západu Marcela Vrchotu mali vlani z hazardu príjem takmer 230-tisíc eur, čo je asi 10 percent ročného rozpočtu. „Z týchto peňazí financujeme rôzne investičné aktivity či sociálne služby pre deti a seniorov. V prípade, ak sa v Košiciach plošne zakáže hazard, budem žiadať, aby mesto a štát takýto výpadok nahradili. Nepovažujem tento návrh za riešenie problému, aj keď je to politicky veľmi ľúbivé,“ myslí si M. Vrchota.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.