Poranený bocian sa zatiaľ nedočkal pomoci
Nedobrovoľnú zastávku pri odlete do teplejších krajín si musel urobiť párik bocianov pri Košických Olšanoch. Pravdepodobne samica si totiž poranila krídlo. Už niekoľko dní sa však od kompetentných napriek úsiliu zapálených ľudí nedočkala pomoci.
Párik bocianov sa na poli blízko domov ocitol v piatok. „Hneď bolo jasné, že jeden z vtákov má poranené krídlo. Viselo mu pri tele. Skúšala som sa od soboty dovolať pomoci, aby ho niekto prišiel odchytiť a ošetriť,“ povedala nám milovníčka bocianov Eva Škovranová.
Podľa jej slov ju odkazovali na stále ďalšie organizácie. Nakoniec sa vtáka pokúsil v nedeľu odchytiť zapálený amatérsky ornitológ Jozef Mihók. Zistil však, že to nebude jednoduché. Napriek poraneniu sa totiž bocian môže vzniesť asi do metrovej výšky a preletieť nejakých sto metrov. Nemá problém ľuďom ujsť.
Vraj treba trpezlivosť
Upozorniť kompetentných sme skúšali aj my. V Slovenskej ornitologickej spoločnosti sme sa dozvedeli, že sú len záujmovou organizáciou a práve pri Košiciach nemajú na odchyt kapacity. V Štátnej ochrane prírody a krajiny v Prešove nám povedali, že okolie Košíc má v podobných prípadoch na starosti Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
„O situácii sme informovaní. Tu treba trpezlivosť, pretože zatiaľ je bocian v takej kondícii, že sa nenechá chytiť. Keď sa po niekoľkých dňoch unaví, bude ho možné v spolupráci s poľovníkmi z miestnej organizácie, ktorí majú kompetenciu vstúpiť na súkromný pozemok, chytiť a ošetriť. Keby sme použili uspávaciu šípku, mohli by sme vtákovi ešte viac poškodiť,“ povedal nám prednosta Kliniky vtákov a exotických a divožijúcich zvierat univerzity Ladislav Molnár.
[ad][/ad]Môže dopadnúť všelijako
V pondelok jeden z bocianov odletel, poranený je však stále pri Košických Olšanoch. Miestni obyvatelia ho kŕmia a po poli rozostavili vedrá s vodou, aby sa mohol napiť. „Neviem, na čo čakajú tí, ktorí majú v popise práce pomoc v podobných prípadoch. Môže sa stať, že bocian zablúdi na cestu pod auto, už ho raz hasiči odtiaľ zaháňali. Alebo sa stane obeťou nejakej líšky či psa. Takto sa máme správať k zákonom chráneným vtákom?“ pýta sa Eva Škovranová.
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.