Pôrodné asistentky by mohli od budúceho roka poskytovať starostlivosť vo väčšom rozsahu
Pôrodné asistentky v samostatnej praxi by mohli od budúceho roka poskytovať predpôrodnú starostlivosť a starostlivosť v šestonedelí a mali by to hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý do legislatívneho procesu predložila nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Jana Žitňanská (Za ľudí).
Ako zdôvodňuje Žitňanská, pôrodné asistentky majú možnosť v každej z krajín Európskej únie vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu a v plnom rozsahu im ju zdravotné poisťovne aj uhrádzajú. Pôrodné asistentky v slovenskej praxi podľa predkladateľky len ťažko získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
„Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti, umožňujú žene slobodný výber zariadenia, v ktorom porodí svoje dieťa a slobodný výber lekára, alebo pôrodnej asistentky, ktorí ju budú pri pôrode sprevádzať a dohliadať na jeho priebeh. Pôrodná asistentka vykonáva aj popôrodnú starostlivosť vrátane možných návštev v rodinách šestonedieľok. V týchto prípadoch však až na výnimky absentuje hradenie takejto popôrodnej starostlivosti v domácom prostredí z verejného zdravotného poistenia,” uvádza sa v návrhu.
Súčasťou návrhu je preto okrem iného aj návšteva v domácom prostredí. Ďalšia starostlivosť počas tehotenstva prebieha tiež v domácom prostredí, jej obsahom je psychofyzická príprava žien na pôrod, poradenstvo či nácvik správneho dýchania, uvoľňovania a sťahovania svalov a prípravy na dojčenie. Za poradňu je pritom aj naďalej zodpovedný gynekológ. Po pôrode pôrodná asistentka podľa návrhu navštívi mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne ešte raz počas obdobia šestonedelia. Pôrodná asistentka má pomáhať pri problémoch s dojčením a sledovať zdravotný stav v období šestonedelia.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).