Posilnia sa oprávnenia komisára pre osoby so zdravotným postihnutím
Prezidentka Zuzana Čaputová dnes (16. 12.) podpísala zákon o Civilnom mimosporovom poriadku, ktorý pojednáva o oprávneniach komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.
Komisár podľa neho získa právo vstupovať do troch druhov konaní, a to do konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Podľa predkladateľky novely Kataríny Hatrákovej (nezaradená), ide o súdne konania, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, pretože dotknuté osoby nie sú vždy schopné sami chrániť svoje právne záujmy.
„Pritom ide o závažný zásah do základných práv osôb so zdravotným postihnutím, napríklad obmedzenie v spôsobilosti na právne úkony alebo obmedzenie slobody pohybu držaním osoby proti vôli na psychiatrii,“ vysvetlila Hatráková. Komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím je od 3. decembra 2021 Zuzana Stavrovská. Novela zákona umožní komisárovi podať odvolanie, žalobu na obnovu konania a dovolanie. Novela zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2023.
Zdroj: SITA, kh, ju
Odporúčané články
Vianočné trhy na Hlavnej ulici sú opäť tu a s nimi aj vôňa škorice, vína a pečených dobrôt. Kým atmosféra láka ľudí do ulíc, mnohých zaujíma predovšetkým to, ako sa tento rok zmenili ceny. Pozreli sme sa preto priamo do stánkov a pripravili aktuálny prehľad toho, v akých cenách sa pohybujú najobľúbenejšie vianočné pochúťky a nápoje.
Kybernetický útok na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky patrí podľa Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky (AKI) k najvážnejším varovaniam pre štát za posledné roky. Incident spôsobil nasadenie štátnych kybernetických špecialistov z jednotiek CSIRT v rámci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a z Národného bezpečnostného úradu (SK-CERT).
Rusko je pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Spojených štátov toľkokrát, koľkokrát bude potrebné na dosiahnutie riešenia vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo rokovania medzi prezidentom Vladimírom Putinom a americkými predstaviteľmi nepriniesli prielom.