Poslanci neschválili program schôdze o dohode medzi SR a USA
Parlament dnes neschválil program mimoriadnej schôdze, na ktorej sa malo prijať uznesenie o vyhlásení referenda o obrannej zmluve medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými. Za schválenie programu hlasovalo 54 poslancov zo 133 prítomných.
Podľa predsedu strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica dohoda prináša záväzok na minimálne desať rokov zadarmo odovzdať pod plnú kontrolu amerických ozbrojených síl letiská v Sliači a v Kuchyni. „Túto zmluvu nepotrebujeme. K podpísaniu tejto zmluvy nás nič nezaväzuje,“ vyhlásil pred časom Fico. Podľa neho ide o dohodu, ktorá nemá nič spoločné s členstvom Slovenska v NATO.
Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 17. januára na stretnutí s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) hovorila o prijatí dohody. Stretnúť sa má ešte s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nom. SaS) a ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO). Následne sa k dohode vyjadrí. Opozícia vyzýva hlavu štátu, aby sa obrátila na ústavný súd s tým, aby dohodu preskúmal.
O zvolanie mimoriadnej schôdze požiadali opoziční poslanci Smeru-SD a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.