Poslanci odsúhlasili obrannú dohodu s USA

Poslanci vyslovili súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických. Za jej prijatie hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných. Na vyslovenie súhlasu s dohodou bolo potrebných aspoň 76 hlasov, teda nadpolovičná väčšina zo všetkých 150 poslancov.
Z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) proti dohode hlasovali Milan Kuriak a Romana Tabák. Z klubu Sme rodina boli proti šiesti poslanci, a to Martin Borguľa, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský, Petra Hajšelová, Igor Kašper a Miloš Svrček. Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár sa zdržal hlasovania. Opozičné strany hlasovali proti zmluve vrátane nezaradených poslancov zo strany Hlas – sociálna demokracia a Republika.
Poslanci začali o dohode rokovať v utorok 9. februára popoludní. Rozprava bola prerušovaná častým narúšaním poriadku v rokovacej sále a následnými rokovaniami poslaneckého grémia, ako sa bude ďalej postupovať. V diskusii vystúpil na úvod minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD), Robert Fico (Smer-SD) a ďalšie vystúpenie Petra Osuského (SaS) skončilo predčasne po tom, čo poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) pustil v rokovacej sále sirénu z reproduktorov. Následne poslanci schválili návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) ukončiť rozpravu.
Prezidentka dohodu podporila. Pripojila k nej však interpretačné vyhlásenie, že odsúhlasenie dohody nie je rozhodnutím o vytvorení vojenských základní na území SR, ani rozhodnutím o prítomnosti ozbrojených síl USA na území SR. Rovnako sa v interpretačnom vyhlásení píše, že dohoda na území SR neumožňuje prítomnosť jadrových, biologických alebo chemických zbraní vzhľadom na to, že by to bolo v rozpore s medzinárodnými záväzkami SR. V rovnakom duchu znie aj interpretačná doložka, ktorú si uplatnila americká strana.
Zmluva vytvára právny rámec pre posilnené partnerstvo a spoluprácu medzi obidvomi krajinami. Upravuje podmienky prítomnosti príslušníkov amerických ozbrojených síl na Slovensku a štandardizuje spoluprácu medzi ozbrojenými silami SR a USA. Dohoda vytvára predpoklad pre čerpanie investícií na vojenskú infraštruktúru. USA by mali na Slovensku investovať 100 miliónov amerických dolárov. Tie by mohli byť použité na rekonštrukciu vojenských letísk Sliač a Kuchyňa.
Vláda návrh na uzavretie dohody schválila 12. januára tohto roka. Minister obrany Jaroslav Naď dohodu podpísal 3. februára vo Washingtone s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antonym Blinkenom. Zmluvu ešte musí ratifikovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Zdroj: (SITA, isu;DSe)
Odporúčané články

Hnutie OĽaNO sa pred nadchádzajúcimi voľbami bude spájať s inými politickými subjektmi a už v pondelok 22. mája požiada na Ministerstve vnútra SR o zmenu názvu. Povedal to na dnešnom (21. 5.) brífingu šéf hnutia Igor Matovič. Nespresnil však, s kým sa hnutie plánuje spájať.

Mestská časť Košice – Sídlisko KVP si v tomto roku pripomína 40. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravila spolu symbolických 40 akcií, ktoré si verejnosť bude môcť užiť do konca roka. Oslavy tohto významného historického míľnika odštartovalo vysadenie stromu a uloženie časovej schránky.

Pripravte sa na najbližší týždeň a prečítajte si týždenný horoskop pre všetky znamenia zverokruhu. Jedno zo znamení sa môže tešiť na skvelú novinku, ktorú sa dozvie v závere tohto týždňa. Najbližšie dni so sebou prinesú viaceré prekvapenia.