Poslanci rokovali o novele školského zákona, tá reaguje na snahy prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite
V prípade schválenia novely, bude škola povinná informovať rodiča o obsahu sexuálnej výchovy a rodič bude musieť udeliť súhlas či nesúhlas voči obsahu vyučovania.
Poslanci Národnej rady SR dnes (17. 5.) rokovali o novele školského zákona, ktorého predkladateľom je poslanec Richard Vašečka (OĽaNO/KÚ).
Právna úprava má zaradiť medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením, a stanovuje minimálny rámec, ako si môžu rodičia toto právo vo vzťahu k škole uplatniť.
„Návrh reaguje na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. V nedávnej dobe ide napr. o nevhodné publikácie o tzv. sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy,” tvrdí Vašečka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Policajtom už po strednej? Je to možné
Publikácie idú podľa navrhovateľa mimo rámec výchovy k manželstvu a rodičovstvu a svojou povahou môžu zasiahnuť do práv rodičov na výchovu detí v súlade s ich presvedčením.
Schválením novely by sa mala osobitne zaviesť povinnosť školy vopred informovať rodičov o výchove v oblasti sexuálneho správania, ktoré sa vzhľadom na aktuálnu skúsenosť a pobúrenie časti rodičov s novými publikáciami javí ako najpálčivejšia oblasť. Škola tak bude povinná vopred informovať rodičov o zamýšľanej výchove a pred jej realizáciou si vyžiadať informovaný súhlas rodiča.
Zdroj: SITA, vr
Odporúčané články
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.