Poslanci sa nevedia dohodnúť na zákaze nedeľného predaja
V posledných dňoch sa stal zákaz nedeľného predaja často diskutovanou témou nielen medzi politikmi ale aj obchodníkmi, predavačmi či študentmi. Množstvo politikov na túto tému vyjadrilo jasný názor.

Čo znamená zákaz nedeľného predaja?
Poslanci hnutia OĽANO navrhli novelu zákona v podobe zákazu nedeľého predaja, čo v skratke znamená, že by boli obchody počas nedieľ vždy zatvorené. Táto novela obsahovala aj výnimky, a teda štyri nedele v roku by mohli obchody zostať otvorené.
Včera (9. 2.) sa v parlamente odhlasovalo, že o zákaze nedeľného predaja v malobchodoch sa nebude hlasovať. Poslanci tak rozhodli, aby bol tento bod vrátený navrhovateľom na dopracovanie. Záverečný verdikt sa teda Slovensko ešte nejakú chvíľu nedozvie.
Strana KDH vyjadrila verejnú podporu tomu, aby boli obchody v nedeľu zatvorené. “Príklady zo susedného Rakúska a viacerých krajín Európy nám ukazujú, že to možné je. Pripomíname, že niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko, uplatňujú pri práci v nedeľu výhradu vo svedomí. Čiže práca v tento deň musí byť dobrovoľná,” uviedla strana KDH na Facebooku. Medzi ďalšie dôvody zaradili aj fakt, že človek má mať nárok na dva voľné dni v týždni a rovnako aj to, že nedeľa by mala patriť napríklad rodine alebo oddychu.
Plošný zákaz práce v nedeľu však nie je možný, a to práve kvôli tomu, že niektoré profesie je nutné vykonávať nevyhnutne každý deň.
Strana SaS je zásadne PROTI
Strana SaS novelu nazvala “nezmyselným zákazom“, a preto sa rozhodla vytvoriť petíciu proti zákazu nedeľného predaja. Zhrnuli pri tom fakt, že niektorí ľudia chcú pracovať aj v nedeľu, a to práve preto lebo za tento deň v práci dostávajú 100% príplatok.
“V SaS si vážime slobodu jednotlivca a preto by malo byť na každom z nás, či chceme v ktorýkoľvek deň podnikať, pracovať a nakupovať,” uviedla strana SaS, ktorá apelovala na verejnosť, aby vytvorila verejný tlak.
S navrhnutým zákazom nesúhlasí ani Študentská rada vysokých škôl. Svoj názor prezentovali na ich oficiálnom webe, kde zahrnuli hneď niekoľko dôvodov. “Podľa aktuálnych informácií veľká časť študentov pracuje na čiastočný úväzok v maloobchode a zatvorenie by malo negatívny vplyv na ich príjem, následkom čoho by mohlo byť znemožnenie financovania štúdia na vysokej škole a s ním spojených výdavkov,” uviedli hlavný dôvod.
Aký názor majú obchodníci?
Iniciátíva slovenských maloobchodníkov vyjadrila so zákazom nedeľného predaja jasný nesúhlas. „Miesto toho, aby politici riešili kritickú situáciu podnikateľov, najmä z dôvodu historicky najvyššej inflácie a razantného niekoľkonásobného zvyšovania cien energií, opäť vyťahujú populistickú tému, ktorá spoločnosť rozdeľuje,“ uvádza Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov v tlačovej správe.
Predseda rovnako pripomenul to, že na spomínaný zákaz by doplatili zamestnanci, ktorí by prišli o príplatky. Myslel pri tom aj na študentov, ktorí si kvôli škole väčšinou privyrábajú práve cez víkendy a táto možnosť by po schválení zákazu zanikla.
(VT)
Odporúčané články

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 7. apríla do 13. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).

Mesto Košice odložilo podanie týkajúce sa petície za odstránenie komunistických symbolov z pomníka na Námestí osloboditeľov. Vyplýva to z oznámenia výsledku vybavenia petície, ktoré je dostupné na stránkach mesta. Samospráva argumentuje tým, že podanie z 27. januára tohto roka nemožno akceptovať z formálneho hľadiska.

Klientky Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Laboreckej ulici si mohli dopriať kadernícke a kozmetické služby priamo na mieste vďaka návšteve študentiek z košickej Strednej odbornej školy beauty služieb na Gemerskej ulici.