Poslanci schválili zmeny pri obchodovaní s výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov
Obchodovanie s výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov, čakajú zmeny. Poslanci totiž v utorok schválili novelu zákona o obchodovaní s týmito výrobkami. Tá podľa Ministerstva hospodárstva SR odstraňuje problémy aplikačnej praxe a mala by pomôcť zvýšiť konkurencieschopnosť našich podnikateľov v zahraničí. Zmeny budú v prípade podpisu prezidentky SR platiť od 15. novembra tohto roku.
Dôvodom vypracovania novely bolo podľa rezortu zaktualizovanie a zjednodušenie právnej úpravy pre potreby praxe pri udeľovaní a používaní licencií na obchodovanie s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov v rámci členských štátov Európskej únie, ako aj štátov mimo územia únie. Súčasná právna úprava podľa neho spôsobuje v niektorých aspektoch problémy.
„Cielom navrhovanej právnej úpravy je odstránenie problémov aplikačnej praxe pri obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov, debyrokratizácia licenčného procesu, napríklad odstránením povinnosti predkladať niektoré prílohy k žiadostiam o udelenie licencií, úpravou náležitostí tzv. antireexportnej doložky, vyčlenením vývozu a transferu pyrotechniky z územia Slovenskej republiky z licenčného konania, skrátením lehoty na udelenie licencie,” objasnilo ministerstvo.
Zdroj: (SITA, qq;it;zol)
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.