Poslanci za SaS navrhujú umožniť vznik tzv. oranžových obálok v súkromnom sektore
Od júna budúceho roka by tzv. oranžové obálky mohli vzniknúť v súkromnom sektore. Ak sa sporiteľ v druhom pilieri rozhodne, že chce, aby údaje o jeho dôchodkovom sporení boli zdieľané s treťou stranou, napríklad bankou, dôchodková správcovská spoločnosť by bola povinná tieto údaje poskytnúť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý do parlamentu predložili poslanci z klubu SaS Peter Cmorej, Tomáš Lehotský a Marián Viskupič.

„Navrhnutá právna úprava umožní, aby v súkromnom sektore vznikali konkurenčné riešenia, ktoré budú súťažiť zrozumiteľnosťou, komplexnosťou a robustnosťou predikcií budúceho dôchodku pre záujemcov o takúto službu,” uviedli k návrhu liberálni poslanci. Takýto krok môže podľa nich významne pomôcť plánovanej štátnej „oranžovej obálke“, najmä v spôsobe prezentovania zrozumiteľných predikcií budúceho očakávaného dôchodku, ktoré bude vylepšované v súťaži rôznych poskytovateľov. Podľa poslancov za SaS je taktiež možné, že štát v konečnom dôsledku ušetrí nemalé finančné prostriedky na vývoj vlastného riešenia, ak by „oranžovú obálku“ poskytoval vysúťažený súkromný dodávateľ.
Pri poskytovaní „oranžovej obálky“ súkromným sektorom sa podľa poslancov za SaS eliminuje riziko konfliktu záujmov, ktorý má Sociálna poisťovňa, ako poskytovať „štátneho“ dôchodku a zároveň poskytovateľ súhrnných informácií o očakávanom vývoji dôchodku z jednotlivých pilierov.
Zdroj: (SITA, qq, su)
Odporúčané články

Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) a Amnesty International Slovensko požadujú nezávislé prešetrenie informácií o údajnom policajnom násilí voči obyvateľom rómskej komunity v obci Veľká Ida.

V piatok 13. júna prebehla v historickom centre mesta pravidelná kontrola príprav na letnú turistickú sezónu. Prehliadku vedenú primátorom Jaroslavom Polačekom sprevádzali zástupcovia odborných útvarov magistrátu a mestských podnikov. Nechýbal ani bývalý prezident a niekdajší primátor Košíc Rudolf Schuster, ktorý pred 30 rokmi inicioval rozsiahlu rekonštrukciu Hlavnej ulice.

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?