Potrebné suroviny zdraželi podľa dodávateľov zdravotníckych pomôcok aj o 70 percent
Niektoré suroviny, potrebné na výrobu zdravotníckych pomôcok, zdraželi od januára minulého roka takmer o 70 percent. Ceny polyetylénu, ktorý je hlavnou zložkou obalov, vzrástli o 67 percent, ceny bavlny o 68 percent. Polypropylén, potrebný do absorpčných výrobkov a vrchné strany ruškovania, zdražel o 55 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytla Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).
SK+MED zároveň konštatovala, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom ďalej zvyšuje nielen závratné ceny energií, ale napríklad aj ceny papierových výrobkov a lepidiel, pričom dostupnosť surového papiera najmä pre špeciálne účely je kritická. Asociácia dodávateľov preto pozitívne hodnotí prijatú novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov a zdravotníckych pomôcok. Vyzdvihla práve možnosť úpravy úradne určenej ceny pre zdravotnícke pomôcky. “Sme radi, že v čase enormnej inflácie a rastu cien vstupných nákladov na zdravotnícke pomôcky štát reflektoval na nutné zmeny, týkajúce sa možnosti úpravy cien kategorizovaných zdravotníckych pomôcok bez dopadu na náklady pacientov,” uviedla pre agentúru SITA výkonná riaditeľka SK+MED Katarina Danková.
Novelu zákona, ktorá umožňuje ministerstvu zdravotníctva prehodnocovať ceny zdravotníckych pomôcok v nadväznosti na rast cien nákladových vstupov, schválil parlament vo štvrtok.
Zdroj: (SITA, su;avl)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.