Potvrdenia od lekárov už žiaci nebudú potrebovať. Vybavia ich rodičia
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky prišlo v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s novinkou, ktorou chcú odbremeniť pediatrov od administratívy, aby mali viac času na liečenie pacientov.
Podľa informácií, ktoré zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, až tretinu pracovného času pediatrov zaberá vydávanie potvrdení o zdravotnej spôsobilosti detí. Po zmene už potvrdenia rodičom lekári vydávať nebudú. Ministerstvo pripravuje novú vyhlášku, podľa ktorej bude stačiť čestné vyhlásenie rodiča.
Ako je to dnes?
Školy organizujú pre svojich žiakov veľké množstvo aktivít, medzi ktoré patria školy v prírode, tábory alebo plavecké či lyžiarske výcviky. Aby sa dieťa mohlo týchto aktivít zúčastniť, musí do školy priniesť potvrdenie od pediatra o zdravotnej spôsobilosti. V praxi to teda znamená, že rodič musí s dieťaťom ísť za pediatrom a za potvrdenie si zaplatiť. Takýto systém nezaťažuje iba rodiča, ale aj lekára, ktorý s vystavením potvrdenia strávi nejaký čas, ktorý by vedel venovať liečbe pacientov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Detskú ambulantnú pohotovostnú službu budú naďalej zabezpečovať pediatri
Čo navrhujú vo vyhláške?
V novej vyhláške navrhujú zaviesť zmenu, vďaka ktorej už potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti nebude musieť vydávať pediater, ale školám bude stačiť iba čestné vyhlásenie rodiča, ktorý sám posúdi zdravotný stav svojho dieťaťa. Cieľom tejto zmeny je odľahčenie nielen rodičov, ale najmä lekárov od byrokracie.
„Rodič napíše, aké lieky jeho dieťa pravidelne užíva a aké choroby má, lebo je to dôležité pre zdravotníka v tábore či na výcviku. Musí vedieť, že dieťa má, napríklad, astmu a pravidelne užíva inhalačné spreje,“ uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.
Na športových výcvikoch sa zúčastňuje aj osoba, ktorá zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre deti, a potrebuje poznať všetky informácie o zdravotnom stave dieťaťa. V prípade, že rodič nedokáže sám určiť zdravotný stav dieťaťa, tak sa bude môcť poradiť so svojím pediatrom.
„Rezort zdravotníctva komunikuje s Národným centrom zdravotníckych informácií a hľadá možnosti, ako prepojiť systém ministerstva školstva, aby sme odstránili administratívnu záťaž v súvislosti vydávaním týchto potvrdení,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Michal Palkovič.
Zmeny, ktoré tieto dve ministerstvá navrhujú, by mohli vstúpiť do platnosti už v lete tohto roka, a teda od júla 2023.
Zdroj: (ZL, Ministerstvo zdravotníctva SR)
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.