Povinná maturita z matematiky nebude, naďalej zostáva ako voliteľná
Povinná maturitná skúška z matematiky nebude. Naďalej zostáva ako voliteľná. V rozhovore pre TASR to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že ju budú výrazným spôsobom podporovať.
„Matematika je všeobecný jazyk, pretože všetky krajiny jej rozumejú a vedia rátať, takže je to niečo, čo nás spája a na druhej strane to prispieva aj k finančnej gramotnosti a k príprave na život,“ poznamenal šéf rezortu školstva.
Ako príklad uviedol skutočnosť, aby si ľudia vedeli vypočítať výplatu a vedeli, čo je hrubá či superhrubá mzda, rovnako, aby si vedeli zobrať pôžičku a vyrátať si úroky.
„Keď sa hovorí o tom, že maturita z matematiky nám vyrieši celý problém s finančnou gramotnosťou, tak to nie je pravda. My sa musíme pozrieť aj na to, ako sa matematika učí, aké má metódy vzdelávania, z akých učebníc sa vzdeláva,“ poznamenal minister.
Tvrdí, že situáciu nezachráni to, aby sa zvýšilo vyučovanie matematiky napríklad o jednu hodinu. Dôležité podľa neho je, aby sa pozrelo na vzdelávanie učiteľov, učebnice, ale aj na to, akým štýlom sa matematika učí.
[ad][/ad]
Hodina dejepisu
Ministerstvo školstva od školského roka 2020/2021 uvoľnilo jednu disponibilnú hodinu, ktorá bola viazaná na vyučovanie dejepisu.
„Rozhodli sme, že sa táto jedna hodina nebude viazať na dejepis, ale ju uvoľníme. Táto hodina je voľná a môžu si rozhodnúť, čo budú v rámci nej vyučovať. Napríklad niektoré školy dávajú namiesto nej matematiku alebo cudzie jazyky,“ povedal šéf rezortu školstva.
Ešte v roku 2019
Otázku zavedenia povinnej maturitnej skúšky otvorilo ešte v roku 2019 ministerstvo školstva pod vedením vtedajšej ministerky Martiny Lubyovej (SNS).
Rezort vtedy tvrdil, že eviduje požiadavku a nároky vysokých škôl a zamestnávateľov na kvalitnejšie vedomosti a schopnosti absolventov stredných škôl v oblasti matematiky.
Poukazoval tiež na to, že by sa mala zaviesť povinná maturita z matematiky pre gymnáziá a vedné STEM odbory (prírodné, technické a lekárske vedy) v dvoch úrovniach – akademickej a aplikovanej.
[ad2][/ad2]
(TASR)
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)
Najnovšie články

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

Tip na recept: Pečený karfiol s parmezánom a bylinkovým dipom

Predpoveď počasia na dnešný deň (30.5.2026)

V Kapušianskych Kľačanoch mal muž napadnúť dieťa, skončilo v nemocnici
