Poznáme motív Košičana, ktorý polial Masarykovu bustu červenou farbou
Poškodzovanie sôch niekdajších politikov sa už na Slovensku akosi rozmáha – bez ohľadu na motívy aktérov. Po soche komunistického pohlavára Vasila Biľaka v Krajnom Bystrom pri Svidníku prišla na rad busta prvého prezidenta Československej republiky Tomáša G. Masaryka.
Červená farba sa na Masarykovej bronzovej buste a jej betónovom podstavci na rohu ulíc Masarykova a Gorkého objavila v nedeľu večer. Vedľa stojaca busta Milana R. Štefánika zostala nedotknutá.
“Je to poľutovaniahodný vandalský čin. Veľmi pochybujem o tom, že ten, kto to urobil, vôbec vie, kto bol Masaryk a čo všetko aj pre Slovákov urobil,” povedala nám predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takáčová.
Priznal sa
Po oznámení o barbarskom čine na políciu hneď začali po vandalovi pátrať košickí kriminalisti. Operatívnymi prostriedkami sa im rýchlo podarilo zistiť, že páchateľ z miesta unikol na aute.
Zakrátko ho zadržali v pizzerii, pomerne vzdialenej od miesta činu.
“Podozrivý 25-ročný Anton z Košíc sa ku skutku priznal. Poverený policajt ho obvinil z prečinu poškodzovania cudzej veci, za ktorý mu hrozí ročný trest,” informoval nás košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Podľa našich informácií Anton na polícii uviedol, že Masarykovu sochu sprznil a vedľajšej Štefánikovej sa ani nedotkol z dôvodu vlastného národného presvedčenia.
Jeho posolstvo, nech už malo byť akékoľvek, však nemalo dlhé trvanie. Našťastie nepoužil agresívnejšiu farbu. “Pracovníci Správy mestskej zelene bustu aj podstavec bez problémov umyli,” povedala nám včera hovorkyňa košického magistrátu Linda Šnajdárová.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.