Pozor na dovoz prípravkov na ochranu rastlín z tretích krajín
Prípravky na ochranu rastlín z tretích krajín je možné na naše územie dovážať iba v rámci obchodného styku medzi podnikateľskými subjektami. Dovážané prípravky musia mať na území SR autorizáciu Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave, inak ich dovoz nie je povolený. Neautorizované prípravky ohrozujú nielen životné prostredie a pestované plodiny, ale spájajú sa aj s rizikami poškodenia zdravia obyvateľstva.
Finančná správa preto opätovne upozorňuje verejnosť, že dovoz prípravkov na ochranu rastlín fyzickými osobami (tzv. neobchodný dovoz) na územie SR je zakázaný. V závislosti od množstva a hodnoty nezákonne dovážaného tovaru sa tak občania môžu dopustiť spáchania colného priestupku alebo trestného činu, za ktoré im hrozí postih vo forme pokuty, zaistenia a zhabania tovaru, trestné stíhanie, prípadne iný trest.
Vždy je vhodné vopred si overiť či tovar, o ktorý máte záujem, je možné doviezť bez zákazov a množstevných obmedzení.
Finančná správa zároveň občanom odporúča používať iba také prípravky na ochranu rastlín, ktoré sú na Slovensku povolené, autorizované, majú etiketu neoddeliteľne spojenú s obalom a etiketa s návodom na použitie sú v slovenskom jazyku. Prípravky je vhodné nakupovať iba od distribútorov a v predajniach, ktoré disponujú príslušnými povoleniami na ich predaj a ktoré ku každej kúpe prípravku vystavia príslušný doklad (faktúru alebo pokladničný doklad z registračnej pokladnice).
Pri odhaľovaní pokusov o nezákonný dovoz v tejto oblasti a identifikácii týchto prípravkov, ktorých je na trhu jednotlivých krajín veľké množstvo, je nevyhnutná spolupráca a vzájomná výmena informácií, poznatkov a skúseností z praxe medzi colnými orgánmi a príslušnými štátnymi orgánmi pôsobiacimi na úseku pôdohospodárstva.
S cieľom podpory odborných činností, domácej aj medzinárodnej spolupráce a vzájomnej komunikácie a výmeny informácií pri odhaľovaní ilegálneho obchodovania s prípravkami na ochranu rastlín organizuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Colným úradom Michalovce, reprezentujúcim finančnú správu, medzinárodný odborný seminár s názvom „Identifikácia ilegálneho obchodovania s pesticídmi a prípadové štúdie“. Seminár sa uskutoční v dňoch 16. – 17. februára 2022.
Slovensko-ukrajinská hranica je jednou z možných vstupných ciest nelegálnych prípravkov na naše územie, resp. územie EÚ, a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa seminár uskutoční práve v našom regióne. Po úvodnom dni, počas ktorého sa účastníci oboznámia s poznatkami z praxe a prípadovými štúdiami, bude druhý deň seminár pokračovať priamo na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod praktickými ukážkami výkonu colných kontrol.
Zdroj: Colný úrad Michalovce
Odporúčané články
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.