POZOR na falošné faktúry. Za ktorých operátorov sa vydávajú podvodníci?
Aktuálne sa v e-mailových schránkach Slovákov objavujú čoraz častejšie správy s falošným odkazom na stránku telekomunikačnej spoločnosti. Obsahom správy má byť uhradenie faktúry za mesiac február 2022. Na šíriaci sa hoax upozorňuje polícia, ale aj obe spoločnosti.

Poškodený príde o finančné prostriedky
Ako na sociálnej sieti informuje Polícia SR-Hoaxy a podvody, falošné faktúry prichádzajú do e-mailových schránok čoraz väčšiemu počtu Slovákov. Podľa slov polície ide o podvodné zneužitie značky spoločností Orange a Telekom. K podvodu má dochádzať tak, že podvodníci napíšu osobe, že došlo k dvojitému uhradeniu faktúry, pričom “zákazníka” vyzvú, aby klikli na odkaz, zadali svoje údaje a peniaze im budú spätne vrátené. Ak následne dôjde k zadaniu údajov z karty, poškodený príde o finančné prostriedky.
Čo robiť, ak vám príde takýto mail?
Polícia SR informuje, ako postupovať pri obdržaní takéhoto e-mailu.
- Neklikajte na žiadny URL odkaz,
- vždy si skontrolujte emailovú adresu odosielateľa,
- nezadávajte svoje osobné identifikačné údaje,
- nezadávajte údaje o vašej platobnej karte.
Operátori varujú svojich zákazníkov
Spoločnosť Telekom na sociálnej sieti upozorňuje svojich zákazníkov so slovami: ,,Vyzývame všetkých našich zákazníkov, ktorí obdržali taký e-mail vydávajúci sa za oficiálnu komunikáciu našej firmy, aby neklikali na žiadny URL odkaz, ani nezadávali žiadne svoje osobné identifikačné údaje či údaje o platobnej karte.“

Mohlo by vás zaujímať: Matovič chce dať každému voličovi 500€
Takisto aj spoločnosť Orange varuje svojich zákazníkov pre podvodníkmi, ktorí tvrdia, že ste faktúru uhradili 2x a preplatok vám chcú poslať na účet. Spoločnosť Orange v žiadnom prípade tieto údaje nežiada. ,,Dávajte si pozor a na uvedené e-maily odporúčame nereagovať,” dodala spoločnosť vo svojom príspevku na sociálnej sieti.
(NM)
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.