Pozor na uštipnutia! Čo robiť ak vás uštipne včela, osa či sršeň?
Uštipnutia hmyzom sú často bežnou súčasťou leta, ktorej sa človek len ťažko vyhne. U niekoho nevinné uštipnutie môže spôsobiť alergickú reakciu či iné problémy. O tom ako vyzerá prvá pomoc po uštipnutí sa dočítate v tomto článku.
Najrýchlejšou prvou pomocou je schladenie miesta uštipnutia pomocou studeného obkladu alebo jednoducho pod tečúcou vodou. “Pokiaľ vidíme z rany trčať žihadlo (poštípanie včelou), opatrne ho vyberieme. Dobrou správou je, že najčastejšie sa stretneme s poštípaním komárom alebo ovadom, po ktorých takmer nikdy nevznikajú alergické reakcie. Miesto však tak či tak môže vplyvom chemických látok v slinách sčervenať a koža sa môže zapáliť, čo je očakávanou reakciou. Liečba takýchto poštípaní je symptomatická: studený obklad, lokálne antihistaminikum (gél) v prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí aj celkové antihistaminiká, niektoré v lekárni dostaneme aj bez lekárskeho predpisu,“ uviedla v tlačovej správe MUDr. Katarína Hricová primárka Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Primárka rovnako pripomína aj “babské recepty”, medzi ktoré patrí jablčný ocot či šťava z citróna. Sama však upozorňuje, že je nutné byť opatrný, a to najmä pri liečení uštipnutia u detí, keďže ide o kyseliny. Nemenej opatrný treba byť aj pri používaní ľadu na ochladenie rany, kedy môže dôjsť dokonca k lokálnym omrzlinám.
Väčší pozor si však musia dať alergici. Tí, ktorí o svojej alergii vedia, so sebou väčšinou nosia špeciálne perá s obsahom adrenalínu. Ak sa však pri uštipnutí objavia väčšie bolesti ako je zvyčajné, je možné užiť voľne dostupné lieky s paracetamolom či ibuprofénom. “Pokiaľ však dochádza k takzvanej celkovej reakcii, je nutné vyhľadať lekára. Celková reakcia sa prejavuje začervenaním aj na miestach mimo okolia vpichu, opuchom slizníc, väčším slzením či produkciou slín. V najťažších prípadoch aj opuchom slizníc dýchacieho traktu, čo môže byť až život ohrozujúci stav,” upozorňuje primárka a zdôrazňuje, že treba dbať najmä na uštipnutia v oblasti hlavy, tváre, krku a ústnej dutiny.
Najlepšie je takýmto situáciám predchádzať či už repelentom alebo ochrannými sieťkami na oknách. Nebezpečné je chodiť naboso po tráve a zvýšiť svoju pozornosť by ste mali aj pri pití sladených nápojov. Zároveň netreba zabúdať, že každá domáca lekárnička by mala obsahovať aj lieky na alergiu.
(VT)
Odporúčané články
Naša čitateľka nám do redakcie zaslala fotografie čelných predstaviteľov strany Hlas-SD, ktorí sa mali v sobotu večer poriadne zabávať v jednom z TOP podnikov Košíc. “Hlasáci” boli v Košiciach už od piatku minulého týždňa na spoločnej ceste po regióne s Igorom Šimkom. Spoločnosť pri stole politikom robila aj šarmantná blodína, ktorú sme si všimli už na minuloročnej kampani pod názvom Pelletón.
Košice sa môžu pochváliť novým online webom, ktorý sa venuje histórii vysokoškolského vzdelávania v meste. Od začiatku augusta je pre širokú verejnosť sprístupnený webový portál, ktorý ponúka podrobný pohľad na dejiny univerzitného vzdelávania v Košiciach. Tento portál, ktorého autormi sú výskumní pracovníci Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), je výsledkom rozsiahlejšieho vedeckého projektu.
Mesto Košice srdečne pozýva všetkých malých aj veľkých nadšencov športu, umenia a aktívneho trávenia voľného času na jedinečnú burzu športových a voľnočasových aktivít s názvom Vyburc(z)uj sa!. Táto vzrušujúca akcia sa uskutoční v nedeľu 8. septembra 2024 od 10:00 do 16:00 hod. v priestoroch KASÁRNE/KULTURPARK.