Pozor na uštipnutia! Čo robiť ak vás uštipne včela, osa či sršeň?
Uštipnutia hmyzom sú často bežnou súčasťou leta, ktorej sa človek len ťažko vyhne. U niekoho nevinné uštipnutie môže spôsobiť alergickú reakciu či iné problémy. O tom ako vyzerá prvá pomoc po uštipnutí sa dočítate v tomto článku.
Najrýchlejšou prvou pomocou je schladenie miesta uštipnutia pomocou studeného obkladu alebo jednoducho pod tečúcou vodou. “Pokiaľ vidíme z rany trčať žihadlo (poštípanie včelou), opatrne ho vyberieme. Dobrou správou je, že najčastejšie sa stretneme s poštípaním komárom alebo ovadom, po ktorých takmer nikdy nevznikajú alergické reakcie. Miesto však tak či tak môže vplyvom chemických látok v slinách sčervenať a koža sa môže zapáliť, čo je očakávanou reakciou. Liečba takýchto poštípaní je symptomatická: studený obklad, lokálne antihistaminikum (gél) v prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí aj celkové antihistaminiká, niektoré v lekárni dostaneme aj bez lekárskeho predpisu,“ uviedla v tlačovej správe MUDr. Katarína Hricová primárka Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Primárka rovnako pripomína aj “babské recepty”, medzi ktoré patrí jablčný ocot či šťava z citróna. Sama však upozorňuje, že je nutné byť opatrný, a to najmä pri liečení uštipnutia u detí, keďže ide o kyseliny. Nemenej opatrný treba byť aj pri používaní ľadu na ochladenie rany, kedy môže dôjsť dokonca k lokálnym omrzlinám.
Väčší pozor si však musia dať alergici. Tí, ktorí o svojej alergii vedia, so sebou väčšinou nosia špeciálne perá s obsahom adrenalínu. Ak sa však pri uštipnutí objavia väčšie bolesti ako je zvyčajné, je možné užiť voľne dostupné lieky s paracetamolom či ibuprofénom. “Pokiaľ však dochádza k takzvanej celkovej reakcii, je nutné vyhľadať lekára. Celková reakcia sa prejavuje začervenaním aj na miestach mimo okolia vpichu, opuchom slizníc, väčším slzením či produkciou slín. V najťažších prípadoch aj opuchom slizníc dýchacieho traktu, čo môže byť až život ohrozujúci stav,” upozorňuje primárka a zdôrazňuje, že treba dbať najmä na uštipnutia v oblasti hlavy, tváre, krku a ústnej dutiny.
Najlepšie je takýmto situáciám predchádzať či už repelentom alebo ochrannými sieťkami na oknách. Nebezpečné je chodiť naboso po tráve a zvýšiť svoju pozornosť by ste mali aj pri pití sladených nápojov. Zároveň netreba zabúdať, že každá domáca lekárnička by mala obsahovať aj lieky na alergiu.
(VT)
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.