POZOR! Podvodné telefonáty či súťaže sú naďalej v kurze. Upozornite svojich starších príbuzných
S príchodom technológií, ktoré sú nápomocné, no nie vždy sa používajú iba na správne veci, sú zlodeji čoraz viac vynaliezavejší a napáliť človeka skúšajú už aj cez telefón či internet. Ako? Úplne jednoducho.
Polícia Slovenskej republiky aj naďalej informuje na svojich sociálnych sieťach o neutíchajúcich podvodných praktikách, ktoré so sebou prináša leto. Zlodeji a podvodníci využívajú teplé počasie a fakt, že sa množstvo ľudí počas tohto obdobia nachádza mimo svojho domova, čo im poskytuje možnosť ľahko byty či domy vykradnúť, prípadne napáliť staršieho človeka, ktorý ostal sám.
To, ako zabezpečiť bývanie pred dovolenkou, sme vám priblížili už v minulom článku. Okrem toho je však dôležitý aj neustály apel na fakt, že podomoví či telefonickí predajcovia nemusia byť vždy tí, ktorí chcú naozaj predať veci.
Ako informuje polícia na svojom facebookovom profile, v uplynulých týždňoch narastá počet podvodných telefonátov, prostredníctvom ktorých chcú podvodníci nalákať najmä od starších ľudí ich úspory. Do karát im hrá aj skutočnosť, že v tomto teplom počasí ostávajú niektorí starší ľudia sami. Preto je dôležité, aby telefonátom hneď neuverili, ale aby si predajcov overili a nenakupovali, prípadne neposielali peniaze hneď, bez rozmýšľania.
INTERNETOVÉ SÚŤAŽE
Okrem spomínaných telefonátov či priameho stretu s podvodníkmi cez prah vašich dverí, vás môžu podvodníci okradnúť o peniaze aj sofistikovanejšie, a to prostredníctvom internetových súťaží.
Ak ste jeden z tých, ktorí majú založený facebookový profil, takmer určite ste sa aspoň raz zapojili do súťaže o mobil, dovolenku, kozmetický výrobok či iné hodnotné veci. Samozrejme, nie všetky stránky sú falošné, preto je veľmi dôležité si overiť, kedy vznikol účet, aký je počet sledujúcich, prípadne, či neexistuje viacero stránok s rovnakým názvom. Jeden z novších prípadov je aj podvodná súťaž o dovolenku na Grécky ostrov, o ktorej informovala polícia prostredníctvom facebookovej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR.
,,Neverte takýmto podvodníkom a zúčastňujte sa relevantných súťaží. Nikomu nikdy nediktujte číslo svojej kreditnej karty, ani im nedávajte akýsi kód, ktorý vám príde formou SMSky,” uvádza polícia.
O ďalších praktikách, ako aj o tom, čo robiť v prípade, že narazíte na podvod, sa dočítate na ďalšej strane.
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.