Pravidlá odškodnenia pri napadnutí divokou šelmou by sa mohli zmeniť
Pravidlá odškodnenia štátom napríklad pri napadnutí divokou šelmou by sa mohli zmeniť. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) na dnešnom tlačovom brífingu avizoval, že má v pláne medzirezortné stretnutia. Vedenie envirorezortu plánuje tiež upraviť právomoci odborníkov Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) pri vyšetrovaní stretu človeka so šelmami. Tieto kroky sú reakciou na vlaňajšie usmrtenie 57-ročného muža medveďom v lesoch nad Liptovskou Lúžnou.
Štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana na brífingu zdôraznil, že v slovenských dejinách ide o prvý dokázaný útok medveďa na človeka s výsledkom smrti. Regionálne noviny MY Liptov 10. februára informovali, že rodina odškodné považuje za neadvekátne a podala žalobu.
Budaj poukázal, že napríklad odškodnenie v spomínanom prípade sa riadi z časti zákonmi Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva životného prostredia SR a samotné vyplácanie je na Ministerstve vnútra SR. Z tohto dôvodu chce rezortom, ktorých sa to týka, navrhnúť spoločnú diskusiu o odškodnení. „V tomto prípade chápeme a vyjadrujeme podporu záujmu rodiny, aby odškodné bolo dôstojné. Nepovažujeme ten výpočet za správny a budeme iniciovať zmenu,“ povedal. Smatana podotkol, že v zákone o ochrane prírody prijatom v roku 2002, bolo vyplácanie odškodnenia pozostalým vypočítané na 30-násobok minimálnej mzdy a v roku 2013 to bolo novelizované na priemernú mzdu. Na dokreslenie uviedol, že v Českej republike je takéto odškodnenie ošetrené sumou 50-tisíc českých korún.
Vedenie envirorezortu má tiež v pláne umožniť odborníkom ŠOP SR prístup k obhliadke miesta kolízie šelmy a človeka. „Chceme, aby v prípade stretu so šelmou, ktorý by skončil vážnym poškodením zdravia alebo úmrtím, by trestný poriadok umožňoval prizvať odborníkov, ktorí sú schopní odobrať profesionálne DNA,“ povedal Budaj. Ako vysvetlil, na základe súčasného trestného poriadku totiž polícia neumožnila vstup odborníkom ŠOP SR, ktorý tak nemohli zavčas odobrať vzorky DNA. Zo štyroch vzoriek, ktoré obdržali od polície podľa Budaja ukazovala prítomnosť šelmy iba jedna, ktorá nepostačovala na identifikáciu medveďa. Štátna ochrana prírody SR má pritom špeciálny oddiel, ktorý dokáže vystopovať zviera na základe DNA.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Ťahanovský festival sľuboval pre návštevníkov výborné jedlo, kopec zaujímavých cien a jedinečný program. Na prvý pohľad príjemná udalosť rozdúchala vášne medzi starostom mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce a mestským poslancom Milošom Ihnátom (nezávislý) a poslancom tej istej mestskej časti, a rovnako mesta Marekom Fedoročkom (Košický klub). Dôvodom bol komentár na sociálnej sieti od druhého menovaného, ktorý kritizoval, že sa na podujatí malo vyberať vstupné. Starosta Ihnát na svojom facebooku reagoval, že poslanec zavádza a šíri zlobu.
Predseda vlády Robert Fico nepočul od predstaviteľov Progresívneho Slovenska a Kresťanskodemokratického hnutia žiadne konkrétne návrhy na konsolidáciu verejných financií. Po dnešnom stretnutí s lídrami týchto opozičných strán uviedol, že obe strany uznávajú nevyhnutnosť konsolidácie, avšak neponúkajú žiadne riešenia.
Predseda vlády SR Robert Fico sa stretol so zástupcami GRECO. Jedná sa organizáciu štátov bojujúcich proti korupcii, ktorej členom je aj Slovensko. Účelom stretnutia bolo prerokovanie stavu korupcie na Slovensku. Na stretnutí premiér Fico priblížil atmosféru, v ktorej sa slovenská spoločnosť nachádza od roku 2018. Kritizoval predošlú vládu za zneužívanie trestného práva proti politickým rivalom a za politicky motivovaný výber špeciálneho prokurátora.