Pre neplatnú STK v Košiciach vyradili z premávky stovky vozidiel
Vodiči v Košiciach vo veľkom využívajú spôsob, ako sa po skončení úľavy na autá s neplatnou technickou a emisnou kontrolou vyhnúť vysokej pokute. Dopravný inšpektorát preto kolaboval.
Posledný februárový deň vypršal dvojmesačný generálny pardon ministerstva dopravy, ktorý dával nezodpovedným motoristom čas na obnovenie neplatných technických a emisných kontrol. Tým, ktorí tak neurobili, hrozí teraz automaticky pokuta.
Jej výška je za chýbajúcu technickú 165 eur, za chýbajúcu emisnú kontrolu ďalších 165 eur, teda dokopy 330 eur. Po starom okresné úrady zisťovali autá bez kontrol manuálne, od marca si ich vyhľadá sám jednotný informačný systém, za ktorý štát zaplatil vyše 25 miliónov eur.
„V prípade zistenia takéhoto vozidla sa automaticky vygeneruje rozkaz o uložení pokuty, ktorý sa zašle prevádzkovateľovi vozidla,“ vysvetľuje Miroslav Bačenko, z odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií Okresného úradu v Košiciach.
Amnestiu nestíhali
Amnestiu, ktorá umožňovala získať obe kontroly bez pokuty, veľa vodičov v Košiciach nestihlo využiť, často preto, že ich autá boli v takom stave, že by cez stanice STK neprešli. Riešiť sa to preto rozhodli dočasným vyradením vozidla z evidencie, ktoré stojí päť eur. Počítajú s tým, že auto si dajú opraviť a po absolvovaní kontrol si ho za ďalších päť eur do evidencie znova zaradia. Oproti predošlému mesiacu tak vo februári počet žiadostí o dočasné vyradenie vozidla z premávky stúpol viac ako osemnásobne. V januári o to požiadalo 81 držiteľov áut, vo februári 668. V marci už Okresný dopravný inšpektorát v Košiciach eviduje pokles, ale odhaduje 150 prípadov; je stále viac ako v minulých rokoch.

Nemali poradové lístky
„V posledných februárových týždňoch sa priemerná tridsaťminútová čakacia doba zvýšila až do dvoch hodín. V posledné dni februára vyvolávací systém už ráno nevydával lístky, na čo sme pružne reagovali a zriadili tri okienka bez poradového čísla, kde sme vybavovali len vyradenia vozidiel,“ opísala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Dopravná polícia náhodne preverila niekoľko vyradených vozidiel, kontroly nemalo žiadne z nich. „Predpokladáme, že ich nemali asi všetci, ináč by dočasné vyradenie nemalo žiaden význam,“ dodáva Mésarová.
Odhlásené naspäť prihlasujú
V súčasnosti na oddelenia evidencie vozidiel už postupne prichádzajú tí, ktorí dočasne odhlásené auto chcú vrátiť späť do premávky. Nápor stránok nepoľavuje aj preto, že mnohí žiadatelia, ktorí po rokoch nakoniec absolvovali kontroly, prišli na rôzne chyby v dokladoch a teraz ich inšpektorát opravuje. Tieto úkony sú zložitejšie, musia sa kompletizovať a aktualizovať údaje z iných evidencií a vystaviť obidve osvedčenia o evidencii vozidla. Odbor cestnej dopravy okresného úradu potvrdil, že počas generálneho pardonu a aj po jeho skoncení zaznamenal zvýšený počet otázok k vyraďovaniu áut. „Veľmi podrobne sme vysvetľovali postupy a možnosti tak, aby sa vyhli sankciám od začiatku marca,“ hovorí M. Bačenko.
Začínajú nové konania
Dopĺňa, že košický okresný úrad musí podla zákona obnoviť trinásť konaní o uložení pokuty, ktoré na základe amnestie zastavil, za podmienky, že tieto vozidlá neboli podrobené kontrolám. Spustí aj konania, ktoré pre amnestiu ani nezačal. Koľko ich bude, ešte nevie, lebo musí skontrolovať stovky spisov. Pre porovnanie, v roku 2015, keď nebol zavedený systém automatického sankcionovania, úrad uložil vyše 470 pokút za nesplnenie si povinnosti podrobiť vozidlo technickej a emisnej kontrole.

Na dopravnom inšpektoráte Košice-okolie sa čaká aj od štvrtej ráno
Ak si chcete vybaviť prepis auta či iné zmeny v jeho evidencii a chystáte sa na Okresný dopravný inšpektorát Košice-okolie, musíte si poriadne privstať.
Aj toto pracovisko na Triede SNP rozhoduje o dočasnom vyraďovaní áut z premávky spolu s evidenčným oddelením Krajského dopravného inšpektorátu na Komenského ulici. Na pomalé vybavovanie sa tu ale ľudia sťažujú už dlho, nielen počas mimoriadnej situácie na prelome februára a marca. Oddelenie navštívil denník košice:dnes pred Veľkou nocou o druhej popoludní. „Mám poradové číslo 87, a to som prišiel ráno o siedmej, hodinu pred otvorením. Chodím tu ako na klavír štyri dni. Hádam mi dnes konečne opravia zlý zápis do technického preukazu, nemôžem kvôli tomu prejsť cez STK. Behám tu ako debil, aby mi prepísali chybu, ktorú spravili oni,“ posťažoval sa Jozef Miščík z Čane. Vraví, že pozná takých, ktorý tu chodia ráno o štvrtej. Problém je podla neho dlhodobý, aj s inými autami vybavoval prepis na niekoľkokrát. Tvrdí, že rovnako sa darí aj ostatným držiteľom vozidiel, lebo sa už poznajú, kedže sa tu stretávajú niekoľko dní po sebe.
V piatok len do dvanástej
Prekáža mu tiež, že zamestnanci ľudí nechajú čakať, aj keď vedia, že poradový lístok už dnes nedostanú. Ďalších hnevajú dva nestránkové dni v týždni a to, že v piatok zatvárajú už o 12. hodine. Polícia priznáva, že dve miesta na príjem a jedno na výdaj je na oddelenie málo, ale tvrdí, že z kapacitných dôvodov tu nie sú možné stavebné úpravy. Hovorí aj o rapídnom náraste poctu žiadateľov v januári a februári. Pracovníci oddelenia vykonali 600 evidenčných úkonov, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka až 5-násobný nárast.
“Pracovníci pri okienkach sa snažili žiadateľom pomôcť, žiadosti bolo potrebné opraviť alebo doplniť, tým sa zvýšila čakacia doba vybavenia. Žiadosti spracovávali aj po pracovnej dobe. Zvýšený počet stránok stále pretrváva,“ povedala hovorkyňa Jana Mésarová.
(BM, ROK)
Foto: rok, bm, Ivan Fleischer
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje verejnosť na falošnú facebookovú stránku s názvom Verejná doprava v Košiciach, ktorá podľa podniku šíri zavádzajúce informácie o bezplatnej doprave a fiktívnej karte “Mestská karta Košice”.

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice zaznamenali výnimočný prípad, narodili sa tam jednovaječné trojičky. Ako nemocnica informovala, o deti sa starajú špecialisti na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny. Tri dievčatká prišli na svet cisárskym rezom v 33. týždni tehotenstva, v druhej polovici júna. Sára vážila 2 200 gramov, Lívia 1 800 gramov a Ester 1 660 gramov.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.