Prečo polícia nezasahuje na nelegálnych zhromaždeniach? Lebo nás chce chrániť…
V Košiciach sa už mesiac pravidelne každý týždeň stretávajú ľudia na protivládnych zhromaždeniach. Bez rúšok a a bez dvojmetrových vzdialeností, v čase vyhláseného núdzového stavu, kedy platí zákaz zhromažďovania sa nad šesť osôb. Polícia tam vykonáva len akýsi dohľad – nikoho neupozorňuje, nelegitimuje a ani nepokutuje.
Jednou z organizátoriek „stretnutia s klientmi, priateľmi a verejnosťou“ je advokátka Adriana Krajníková, nedávno sa zviditeľnila, keď telefonicky inštruovala svoju klientku, tehotnú ženu v košickej nemocnici, ako má odmietať rúško a testovanie. Ľudí pozýva na zhromaždenia cez sociálne siete.
[ad][/ad]Prečo nezasahujú?
Kým predchádzajúce stretnutia neboli ani ozvučené, na tom poslednom (12. 12.) už fungovali mikrofóny napojené na elektrocentrálu. Prítomní boli aj kotlebovci so svojimi vlajkami. Na každom rohu nečinne stáli a situáciu monitorovali mestskí aj štátni policajti.
Pri Dolnej bráne sa stretávajú stovky ľudí. Napriek tomu, že platí núdzový stav a zákaz zhromažďovania. „Na predchádzajúcich protestoch sa zúčastnilo 30 – 40 policajtov, ktorí vyzerali skôr ako ochranka. Na proteste (5. 12.) bol vyvedený občan, ktorý sa dožadoval, aby protestujúci nosili rúška. Z nelegálneho a neohláseného protestu odviedli človeka, ktorý rúško mal. Polícia na neho tlačila, že sa už nemá pokúšať narušovať protest,“ opísal v e-maili svoju skúsenosť náš čitateľ, ktorý sa pýta, či má polícia strach „z 200 tragédov ovešaných vlajkami? Čo to má znamenať, že zasahujú proti občanom, ktorí sa domáhajú dodržiavania pravidiel? Nariaďuje niekto polícii nezasahovať?“
Udržujú bezpečnosť
Epidemiologická situácia na Slovensku je veľmi zlá. Nemocnice sú plné pacientov s Covidom – 19, mnoho ľudí na toto ochorenie aj umiera. Napriek tomu sa aj v Košiciach pravidelne organizujú protesty v rozpore s protipandemickými opatreniami. Prizerajúcich policajtov sme sa pýtali, či bola akcia ohlásená a či fakt majú zákaz zasahovať. Odpoveď bola stručná.
„Samozrejme, že zhromaždenie nebolo ohlásené, keďže je zákaz zhromažďovania. A sme tu hlavne preto, aby sme udržiavali bezpečnosť,“ povedal nám jeden zo skupinky postávajúcich štátnych policajtov.
Adriana Krajníková hneď na úvod vyzvala ľudí, aby si dali „rúška dole a hlavu hore“. Spochybnila testovanie, očkovanie, karanténu a všetky opatrenia, ktoré vyhlásil Úrad verejného zdravotníctva. Vyzývala ľudí, aby sa nedali testovať a už vôbec nie očkovať. Prítomní jej nadšene tlieskali a policajti sa prizerali.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Akcia by vyvolala reakciu
V utorok (15. 12.) na zhromaždenia, ktoré sa organizujú vo viacerých mestách, reagoval aj dočasný prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík. Uviedol, že prioritou pre policajný zbor je počas zhromaždení ochrana života a zdravia ľudí, taktiež majetku. „Protestujúci ohrozujú svoj život a život svojich blízkych. Je mi veľmi ľúto, že keď zdravotníci s vypätím síl zachraňujú životy, isté osoby s politickými cieľmi vytvárajú priestor na rozširovanie chorôb,“ skonštatoval.
Protestujúci sa podľa Kovaříka dopúšťajú priestupkov na úseku zdravia, života a na úseku civilnej ochrany tým, že sa nelegálne zhromažďujú. Zvolávatelia zhromaždení sa zas dopúšťajú trestných činov. Polícia sa snaží identifikovať najmä osoby, ktorých správanie prekročilo rámec akceptovateľnosti.
„Každá akcia vyvoláva reakciu. Mali sme operatívne informácie, že sa chystajú provokácie vo vzťahu k PZ. Zúčastňujú sa na tom extrémistické, polovojenské skupiny, ľudia z ultras, ktorí chcú vyvolávať nepokoje,“ reagoval.
Zároveň pripustil, že vníma tlak verejnosti na dôraznejšie zásahy PZ voči protestujúcim.
[ad][/ad]Ako spolupracujú?
Polícia však hovorí, že v tejto veci koná. „V období od 16. októbra doteraz bolo v rámci okresu Košice Policajným zborom zistených 115 priestupkov, z ktorých bolo 37 riešených v blokovom konaní a 78 bolo odstúpených na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). V sledovanom období bolo zistené aj jedno podozrenie zo spáchania trestného činu,“ uviedol pre KOŠICE:DNES hovorca KR PZ v Košiciach Jaroslav Ličák.
Napriek tomu, že by mala polícia spolupracovať s RÚVZ, asi to tak nefunguje. „Tunajší úrad nedostal oznámenie od organizátora o plánovanom hromadnom podujatí a ani oznámenie od PZ SR, ktorý by relevantne identifikoval organizátora podujatia a skutkové zistenia preukazujúce porušenie vyššie uvedenej vyhlášky organizátorom podujatia. Bez týchto podkladov tunajší úrad nevie konať,“ konštatuje Jana Hajduková, vedúca dokumentačno-právneho odboru RÚVZ v Košiciach.
Hajduková uvádza, že fyzické osoby, ktoré sa zúčastnili podujatia a pohybovali sa v exteriéri bez prekrytia horných dýchacích ciest, sa dopustili priestupku. „Ten môžu v blokovom konaní prejednať aj orgány PZ alebo mestskej polície a uložiť blokovú pokutu na mieste do výšky 1 000 eur. Úrad môže prejednať priestupok v priestupkovom konaní iba na základe správy o výsledku objasňovania priestupku od PZ SR a uložiť pokutu do výšky 1 659 eur.“
[ad2][/ad2]Foto: JV
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.