Prečo sa na Luníku IX plošné testovanie nechystá?
Plošné testovanie na koronavírus aj s pomocou armády v rómskych osadách je už na Slovensku realitou. V zozname obcí s osadami, kde sa bude vykonávať, však na prekvapenie mnohých chýba najväčšie rómske sídlisko – Luník IX.
Podľa starostu Marcela Šaňu na to nie je dôvod, s čím sa stotožnili aj štátne orgány: „Na sídlisku totiž nemáme takých obyvateľov, ktorí by chodili za prácou do zahraničia. To platí aj pre neďalekú osadu Mašličkovo. Je síce pravda, že asi dvetisíc ľudí od nás žije dlhodobo v zahraničí, ale tí domov nechodia a ani sa podľa mojich informácií nechystajú vrátiť.“
[ad][/ad]Zo zahraničia sa nevracajú
Od začiatku pandémie sa zo zahraničia vrátila len jedna žena, čo hneď podchytili a bola podľa všetkých pravidiel v karanténe. Iné podobné prípady na sídlisku neregistrujú.
Ak by však nastala situácia, že by to bolo potrebné, M. Šaňa by s plošným testovaním aj s asistenciou armády súhlasil.
„Bolo by to potrebné na ochranu či už nakazených, ale aj neinfikovaných ľudí. A ak na to má kapacity práve armáda, tak nech testujú vojaci. Rovnako to vidím aj s prípadnou izoláciou. Je známe, že v rómskych komunitách býva v jednom byte oveľa viac ľudí ako vo väčšinovej populácii, a je tu teda aj väčšie nebezpečenstvo šírenia nebezpečného vírusu. Samozrejme by bolo potrebné zabezpečiť fungovanie základných vecí.“
Rúška si šijú sami
Na Luníku IX rozdali v posledných dňoch 800 rúšok, ktoré si sami ušili s pomocou miestnej strednej školy. Na miestny úrad majú obyvatelia chodiť nahlásiť, koľko ich jednotlivé rodiny potrebujú. Je však pravda, že nie všetci tunajší obyvatelia rúška aj nosia. Včera sme videli, že ich nemali hlavne mladí ľudia a deti.
„Sú tu také matky, že sa o deti nestarajú, ani o malé, preto tu pobehujú bez rúšok. Ony sú na vine, nie deti,“ rozhorčovali sa dve staršie ženy pri pohľade na mládež pobehujúcu po sídlisku s odhalenými tvárami.
Upozornenia rešpektovali – na chvíľu
Podľa slov starostu časť obyvateľov naozaj nerešpektuje povinnosť zakrývať si na verejnosti nos a ústa. „S tým je ťažké niečo robiť. V spolupráci s políciou a mestom sme však prijali opatrenia vrátane častejšieho hliadkovania policajtov, ktorí majú ľudí upozorňovať na povinné nosenie rúšok, či na to, že by sa nemali zgrupovať do skupín. V rozhlase vyzývame ľudí, aby dodržiavali všetky nariadenia. Prijali sme aj opatrenia, ktoré budeme uplatňovať pri organizácii výplaty dávok,“ hovorí M. Šaňa.
Pri mentalite rómskej mládeže a skutočnosti, že v súčasnosti nemusia chodiť deti do školy, je však jasné, že doma ich nikto neudrží. Policajné hliadky naozaj chodia a upozorňujú ľudí, aby sa nezdružovali vo väčších skupinách, aj na to, aby si zakrývali nos a ústa. Domáci sa po upozornení rozišli, mládež sa však po odchode policajtov znova stretla a bez rúšok pokračoval futbal či hry detí na ihrisku…
foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.