Prečo sú Košice odeté do žlto-modrej farby? (FOTO)

V poslednej dobe si žlto-modrú farbu ľudia spájajú výhradne s Ukrajinou. Mnohí ľudia si však možno neuvedomujú, že farby Košíc boli žlto-modré aj pred konfliktom na Ukrajine. Preto spomínanú žlto-modrú kombináciu nájdete aj na symboloch mesta. Jedným zo symbolov je aj vlajka, ktorá každoročne veje na Hlavnej ulici, počas Dňa mesta Košice. Kde sa však ešte môžete stretnúť so žlto-modrou farbou?
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach uznesením č. 207 na svojom VI. rokovaní dňa 21. 9. 2015 ustanovilo všeobecne záväzné nariadenie č. 159 o symboloch mesta Košice, ktorými sú erb, vlajka, zástava a pečať. V §2 sa uvádza, že farbami mesta Košice sú žltá (zlatá) a modrá. V paragrafe, ktorý definuje popis vlajky a zástavy mesta Košice uviedli, že “vlajka mesta Košice sa skladá z horného žltého a dolného modrého poľa. V jej strede je erb mesta Košice. Pomer strán vlajky je 2:3″.
Žlto-modrá farba v Košiciach
Určite ste si pri prechádzke Košicami všimli aj električky a autobusy odeté do modro-žltej farby. Tieto dopravné prostriedky si nesú farby mesta už niekoľko rokov a rozhodne za túto kombináciu nemôže aktuálne prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Dopravný podnik mesta Košice má tiež v logu žltú a modrú farbu už niekoľko rokov.
Ďalšou z organizácií, ktoré používajú spomínanú farebnú kombináciu je aj košický futbalový klub FC Košice. Všimli ste si aj to, že žltá a modrá sa nachádza aj na sedadlách v Amfiteátri, či v novom logu Železničnej stanice? Okrem iného, aj logo našej redakcie KOŠICE:DNES, pozostáva zo spomínaných farieb mesta Košice.
>>>Využitie modro-žltej farby v Košiciach nájdete v GALÉRII.<<<









(vu)
Galéria
Odporúčané články

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Ako Hasičský a záchranný zbor Košického kraja informoval na sociálnej sieti, za 24 hodín mali 176 výjazdov. Najčastejšie sa týkali spadnutých stromov na cestách, uvoľnených častí striech či nebezpečne visiacich konárov.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček zakladá regionálnu politickú stranu, 11. júna začal so zberom podpisov. Ako vyplýva z oznámenia prípravného výboru politickej strany, ktoré je zverejnené na stránkach ministerstva vnútra, nový politický subjekt by sa mal volať Košické hnutie 2030 a jeho skratka by mala byť Košice 2030.