Pred 55 rokmi vtrhli vojská Varšavskej zmluvy do ČSSR. V Košiciach tiekla krv
Slovensko a Česko si pripomínajú 55. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšej Československej socialistickej republiky. V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Okupácia priamo zasiahla aj metropolu východu – Košice.
V tomto čase vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do ČSSR, jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR.
Vojská sa stiahli až o niekoľko rokov
Sovietske vojská sa nakoniec stiahli až v roku 1991. Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie.
Za prvého, neskôr generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa bol na jar roku 1969 zvolený Gustáv Husák, ktorý sa v roku 1975 stal aj prezidentom. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala od 21. augusta do 3. septembra 1968 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zomrel legendárny spevák skupiny ELÁN Vašo Patejdl
V Košiciach tiekla krv
Polícia SR uvádza na svojej sociálnej sieti krátky útržok z novín, ktorý opisuje situáciu v Košiciach. ,,Prechod okupačných jednotiek Sovietskej armády Košicami si vyžiadal obete. Pri benzínovej čerpacej stanici na Prešovskej ceste boli postrelení štyria obyvatelia, z nich jeden skonal. V košickej vojenskej nemocnici skonal 17-ročný elektrikársky učeň II. ročníka, ktorý bol postrelený,” je uvedené v útržku z novín.
Na Leninovej ulici bol vyložený podpisový hárok, na ktorom sa obyvatelia húfne podpisovali za revolúciu schvaľujúcu vyhlásenie ÚV KSČS a žiadajúcu urýchlený odchod okupačných vojsk.
Škoda za takmer 4,48 miliardy korún
Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún. Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. V súvislosti s pozvaním vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.
Zdroj: SITA (mt)/NM
Odporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.