Predstavuje ZIMNÝ POSYP nebezpečenstvo pre ľudí či prírodu? Odborníci reagujú na možné riziká
O posyp ciest v Košiciach sa počas tejto zimy starajú pracovníci spoločnosti KOSIT. Tí spustili aj preventívny posyp soľou, ktorého úlohou je zabezpečiť zjazdnosť ciest ešte pred prvým snehom či námrazou. Ministerstvo životného prostredia v súvislosti so začiatkom posypovej sezóny upozorňuje na látku, ktorá môže byť problematická.
Predstavuje posypová soľ riziko?
Posypová soľ, ktorá sa počas zimnej sezóny využíva na údržbu ciest by sa podľa Ministerstva životného prostredia SR mala používať s mierou a iba tam, kde je to nevyhnutné. Voda odtekajúca z ciest obsahujúca posypové soli prestavuje riziko pre životné prostredie, ako pre pôdu tak aj pre podzemnú vodu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Východné Slovensko zasiahlo husté SNEŽENIE: 10 vecí, ktoré by mali byť vo vašom aute
Niektoré výskumy podľa ministerstva ukazujú, že problematickou zložkou chemických látok, používaných k zimnej údržbe ciest, je najmä chloridový ión. Časť chloridov býva zachytená v pôde a odbúrava sa zložitými procesmi. Pri nich vznikajú látky, ktoré tiež môžu pôsobiť negatívne na rastliny a živočíchy. Chloridy sú veľmi dobre rozpustné vo vode. Pri topení snehu, či už v priebehu zimy alebo potom na jar, sú odplavované z dosahu koreňov stromov, riziko je však v kontaminácii podzemných zdrojov pitnej vody.
Posypová soľ v Košiciach
V Košiciach sa nevyužíva iba posypová soľ. V zmesi je spolu s kameninovou drvou, ktorá je samozrejmosťou pri zabezpečení zjazdnosti ciest a chodníkov. Soľ obsahuje hrubé a jemné kryštály, jemné kryštály okamžite rozpustia ľad, tie hrubšie kryštály pôsobia dlhodobým rozmrazovacím efektom. Táto soľ je využívaná na rozmrazovanie snehu a ľadu na cestných komunikáciách. Jej účinnosť je do -7 °C.
(NM)
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.