PREHĽAD UDALOSTÍ (12. 5.): Kyjev navrhol výmenu obrancov z Azovstaľu za ruských vojnových zajatcov
10:32 Armáda zatláča Rusov ďalej od Charkova
Ukrajinskí vojaci postupne zatláčajú ruské sily ďaleko od druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov. Referuje o tom spravodajský web BBC.
Plány na dobytie Kyjeva sa pre ruskú armádu skončili obrovským neúspechom a podobný scenár sa začína napĺňať i v prípade druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov. Ukrajinská armáda oznámila, že ruské delostrelectvo už nie je v dosahu mesta. Ukrajinskí obrancovia najnovšie oslobodili dedinu Pytomnyk. Ruské sily však nie sú na úplnom ústupe, ako to bolo pred niekoľkými týždňami v okolí Kyjeva. Predpokladá sa, že posilňujú iné taktické práporové skupiny a pokúšajú sa podporiť svoje zásobovacie trasy. (SITA, dm;hb)
10:27 Ruské sily naďalej útočia na oceliareň Azovstaľ
Ruské sily podľa ukrajinskej armády pokračujú v leteckých útokoch na mariupoľskú oceliareň Azovstaľ a tlačia na postup na mestá na východe Ukrajiny. Vo svojom operačnom vyhlásení k 78. dňu vojny generálny štáb ukrajinskej armády uviedol, že Rusi tiež delostrelecky a granátometmi ostreľovali ukrajinských vojakov v smere na Zaporižžia. Ruské delostrelectvo ostreľovalo aj jednotky severne od mesta Charkov a ukrajinský generálny štáb hlásil aj útoky v Černihivskej a Sumskej oblasti. V Doneckej a Luhanskej oblasti ukrajinská armáda zaznamenala „čiastočný úspech“ v postupe Ruska. Ukrajinské sily podľa hlásenia odrazili deväť ruských útokov a zničili niekoľko dronov a vojenských vozidiel.
Tieto informácie sa podľa agentúry AP nedali nezávisle overiť. (SITA, dm;ns)
09:58 Slovensko-ukrajinské hranice v stredu na vstupe do SR prekročilo takmer 2800 osôb
Slovensko-ukrajinské hranice v stredu na vstupe do SR prekročilo takmer 2800 osôb. Z toho bolo 764 mužov, 1 580 žien a 448 detí. O dočasné útočisko požiadalo 287 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v stredu 2 875 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu na vstupe do SR prekročilo takmer 416-tisíc osôb, viac ako 75-tisíc ich požiadalo o dočasné útočisko. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 156-tisíc osôb. (SITA, kh;mlu)
08:25 Prezidentka zaslala do Kyjeva sústrastný telegram k úmrtiu ukrajinského exprezidenta Kravčuka
Prezidentka Zuzana Čaputová poslala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému sústrastný telegram v súvislosti s úmrtím exprezidenta Ukrajiny Leonida Kravčuka. Ten zomrel v utorok 10. mája vo veku 88 rokov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Čaputová v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť rodine exprezidenta a všetkým občanom Ukrajiny. Zdôraznila, že Leonid Kravčuk sa zaslúžil o formovanie modernej ukrajinskej štátnosti a v posledných rokoch sa výrazne podieľal na diplomatickom úsilí pri riešení situácie na východnej Ukrajine. Hlava štátu Zelenského opäť ubezpečila, že SR plne podporuje Ukrajinu v jej obrane voči agresii zo strany Ruska. (SITA, kh;jme)
06:38 Kyjev navrhol výmenu obrancov z Azovstaľu za ruských vojnových zajatcov
Ukrajina navrhla výmenu vážne zranených obrancov oceliarne Azovstaľ v meste Mariupoľ s ruskými vojnovými zajatcami. Na komunikačnej platforme Telegram to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tým, že dohodu v tejto veci ešte nedosiahli a pokračujú v rokovaniach. Vláda podľa jej slov pracuje na rôznych možnostiach záchrany bojovníkov, ktorí uviazli v oceliarni, ale „žiadna z nich nie je dokonalá“. Vojaci v Azovstale trvajú na tom, že sa nikdy nevzdajú ruským silám, ktoré ich obklopujú. Informuje o tom spravodajský portál BBC. (SITA, ns)
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.