Premnožené bzdochy opäť po roku trápia Košičanov
Tak ako aj v lete 2020, aj tento rok sú premnožené bzdochy veľkým problémom. Ľudia ich majú na oblečení a zanechávajú stopy po uštipnutí. Podarilo sa nám skontaktovať s pánom docentom Andrejom Mockom z Ústavu biologických a ekologických vied na UPJŠ a s pánom doktorom Martinom Suvákom, ktorý pracuje v Botanickej záhrade UPJŠ na oddelení zoológie a ochrane rastlín. Poskytli nám informácie o danom druhu bzdochy, či je nebezpečná a ako s ňou bojovať.
O aký druh bzdochy sa jedná?
“Je to sietnička dubová (Corythucha arcuata), druh bzdochy pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Od roku 2000 je registrovaná v Európe, na Slovensku bola pozorovaná od roku 2018. Existuje niekoľko podobných druhov, najmä sietnička platanová, Corythucha ciliata, ale tá dubová je momentálne najnápadnejšia vďaka svojím počtom.” informoval M. Suvák. Je to malá bzdocha vo veľkosti cca 3 mm s priesvitnými krídlami. Na spodnej strane listov žijú nymphy, ktoré sú čierne. Miestom poškodenia sú listy. “Vyciciava listy niektorých rastlín, najmä dubov.” dodal A. Mock.
Je nebezpečná?
“Pre človeka nie sú tieto bzdochy nebezpečné, ojedinele môžu „poštípať“, ale je to len malá nepríjemnosť. Sú to škodcovia hlavne na duboch, kde sú v tomto roku veľmi početné. Stačí sa pozrieť na spodnú stranu listov dubov a tam nájdete rôzne štádiá tejto bzdochy, čierne výlučky a stopy po cicaní vedúce až k žltnutiu listov. Košice sú obklopené dubovými lesmi, v parkoch sú tiež duby, prípadne iné vhodné dreviny, takže ľudia sa s nimi stretnú častejšie.” povedal M. Suvák. “V domácnostiach by s týmto druhom problém nemal byť, zdržuje sa na vegetácii, hoci nálety napr. na svetlo sú možné.” informoval A. Mock.
Ako s nimi bojovať? Je možná prevencia?
“V domácnosti možno použiť sieťky na oknách, prípadne bežné spreje proti hmyzu, ak by to niekomu veľmi vadilo. Ale je to len dočasná záležitosť, väčšinou nie sú potrebné žiadne opatrenia.” navrhol ako možné riešenie M. Suvák.
Podľa stránky skodcoviadrevin.sk, ktorú nám odporučil pán docent A. Mock, je najoptimálnejší spôsob obrany aplikácia insekticídov. Leteckým alebo pozemným insekticídnym prípravkom sa odporúča vykonať v prehustených mladých porastoch z prirodzeného zmladenia až po prerezávke, prípadne po odstránení najviac postihnutých jedincov. Odporúčajú sa dva termíny aplikácie, jarný a jesenný.
Zdroj: (Daša Popovičová, skodcoviadrevin.sk)
Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.