Prešov sužujú nájazdy vyberačov kontajnerov
V Prešove sa medzi neprispôsobivými občanmi rozmohol nešvár – hľadajúc čosi speňažiteľné prehrabávajú sa v odpadkoch, v spojitosti s čím často znečisťujú široké okolie kontajnerov. Občania Prešova sa vedeniu mesta neraz sťažovali a mesto je teraz pripravené učiniť rázne kroky.
Vyberanie malých košov za bieleho dňa je v Prešove bežné, ale keďže smetie ostávajúce v okolí koša po jeho vybraní nie je veľmi objemné, problém nie je silno viditeľný. Oproti tomu vyberanie veľkých zberných nádob a kontajnerov (nielen na triedený odpad) je spojené s výrazným znečisťovaním širokého okolia. V tejto veci sme sa písomne obrátili na mesto Prešov. Podľa odborného referenta z oddelenia starostlivosti o životné prostredie Ing. Jána Lendackého sú sťažnosti od občanov nezriedkavé a mesto „sa snaží tento problém komplexne vyriešiť.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košickí policajti dolapili „kontajnerového fantóma“
„Neprispôsobiví občania nám v okolí zberných nádob pri bytových domoch robia neporiadok v celom meste Prešov. Aktuálne v septembri 2023 na mestskom zastupiteľstve budú poslanci mesta Prešov rokovať okrem iného aj o uzamykaní stojísk zberných nádob pri bytových domoch. Ak sa navrhovaný dokument schváli, prípravy na budovanie uzamykateľných stojísk začnú v priebehu budúceho roka, už aj so zmenou mestského rozpočtu,“ uviedol Lendacký.
Pľuvance, nadávky a útoky
Viacerých vyberačov kontajnerov sme sa pýtali, čo hľadajú. Väčšinou boli odpoveďou nadávky, pľuvance a preklínanie, raz fyzický útok. Celkovo sme dvakrát narazili na vyberačov, ktorí boli zhovorčivejší: okrem kovov vhodných na zberný dvor (napr. v elektronike) majú na muške zálohované plastové (ak nie sú dostatočne pokrčené) a sklenené fľaše, oblečenie, a „veci, čo iní nepochopia“.
Ako vnímajú problém obyvatelia Prešova?
Oslovili sme tiež niekoľkých ľudí a pýtali sme sa ich, ako sa stavajú k problému a tiež k chystanému riešeniu zo strany mesta. Väčšina opýtaných sa sťažovala nie na samotné rýpanie sa neprispôsobivých občanov v odpadkoch, lež na neporiadok, ktorý po nich zostáva, a na hluk a hrubé chovanie, ktorými je ich konanie často sprevádzané.
Nejeden opýtaný porovnával pripravované opatrenia mesta Prešov s opatreniami v Košiciach: „V Košiciach to tak riešili – miesta s kontajnermi ohradili klietkami, miestnym dali kľúče. A potom sa s kľúčmi veselo kšeftovalo, kadekto sa ku kľúčom dostal, a bordel bol okolo nádob aj tak.“
Či teda Prešov stúpi na tie isté hrable ako Košice alebo vymyslí niečo lepšie, to ukáže čas. Tiež je možné, že aj napriek rovnakému postupu vedenia mesta sa kľúče do nepovolaných rúk dostávať nebudú – všetko závisí od zodpovednosti samotných Prešovčanov.
DH