Prestavba Mlynského náhonu zaspala
Mlynský náhon patrí k atraktívnym miestam centra Košíc. Ľudia sa pri ňom radi poprechádzajú, takže niet divu, že ich zaujíma, čo sa s touto časťou mesta deje alebo bude diať.
„Zaujímalo by ma, či sa tam tento rok konečne začne niečo robiť. Veľké plány predstavilo mesto ešte v roku 2012. O niekoľko mesiacov neskôr sa k tomu vyjadroval aj poslanec Otto Brixi, že vraj sa už začalo s výberom projektanta a stáť by to malo 100-tisíc eur. Prešlo však už viac ako dva a pol roka a okolo tohto projektu je úplné ticho. A leto sa už opäť pomaly blíži…” napísal nám jeden z čitateľov.
Podľa vtedajších informácií od hlavného architekta Košíc Martina Jerguša vyšli tri návrhy, ako zlepšiť stav Mlynského náhonu, z hlasovania občanov, ktoré zorganizovalo mesto. Zvíťazil návrh premeny koryta na cyklistický a bežecký chodník uprostred s potôčikom pripomínajúcim ten, ktorý tečie po Hlavnej ulici.
S otázkami o plánovanej revitalizácii sme sa najprv obrátili na vedenie mestskej časti Staré Mesto, na území ktorej Mlynský náhon leží. Ako sa pred rokmi hovorilo, práve Staré Mesto spolu s magistrátom malo projekt financovať.
“U nás sa s týmto plánom nič nerobilo, vzalo si to na starosť mesto,” informoval nás staromestský starosta Ľubomír Grega.
Ako sa ukázalo, veľa s tým neurobili ani na magistráte. “K myšlienke revitalizácie Mlynského náhonu sa vrátime po rozsiahlej rekonštrukcii električkových tratí a kúpaliska Červená hviezda. Tieto projekty sú náročné nielen finančne, ale najmä výrazne zamestnávajú príslušné odborné referáty magistrátu mesta Košice,” odpovedala nám hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. Takže zmien sa na Mlynskom náhone tak skoro nedočkáme, veď kúpalisko sa má dokončiť najskôr v lete 2016.
Vizualizácia: kosice.sk
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.