Prevzatie cintorína a krematória nebude bez problémov
Správa Verejného cintorína a Krematória v Košiciach prejde od polovice novembra zo súkromnej spoločnosti Rekviem na Správu mestskej zelene. Podľa informácií, ktoré zazneli minulý týždeň na rokovaní zastupiteľstva, sa to však zrejme nezaobíde bez problémov.
Nájomná zmluva spoločnosti Rekviem sa po desiatich rokoch skončí 16. novembra. Ešte na júlovom zastupiteľstve sa poslanci rozhodli, že ju už nepredĺžia, ale správu pietnych miest zveria Správe mestskej zelene (SMsZ).
Znalecké posudky
Podľa slov primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) mesto už podniklo viacero krokov, aby sa zmena odohrala bez väčších zádrhov.
„Sme presvedčení, že Správa mestskej zelene bude tieto služby poskytovať minimálne v porovnateľnej, no skôr vo vyššej kvalite ako doterajší prevádzkovateľ a zároveň bude vedieť lepšie zhodnotiť mestský majetok,“ tvrdil primátor.
V rozprave k tomuto bodu sa však ukázalo, že zmena zrejme nebude bez problémov. SMsZ sa bude totiž musieť popasovať s nie najlepším stavom kremačných pecí. Podľa znaleckého posudku sú funkčné len na okolo 20 percent, hoci by podľa nájomnej zmluvy mali byť pri vrátení aspoň spolovice funkčné.
„S tým sa budeme musieť vysporiadať, nechali sme si vypracovať posudok, koľko by stála repasácia a ako dlho môže repasovaná kremačná pec plniť svoj účel,“ informovala poslancov riaditeľka SMsZ Marta Popríková.
[ad][/ad]Nové zmluvy
Na ďalší problém upozornil poslanec Ladislav Rovinský (nezávislý). „Doteraz boli pozostalí na cintoríne vlastne podnájomníci, lebo mali hrobové miesta prenajaté od nájomcu. Znie to úsmevne, ale teraz sa zmení ich postavenie. Ako sa s tým vysporiadame?“ pýtal sa poslanec na zastupiteľstve.
Zástupkyňa magistrátu potvrdila, že sa to týka vlastne všetkých, ktorí tam majú pochovaných blízkych. Postupne totiž bude musieť byť s každým uzavretá nová nájomná zmluva. Ako dlho to potrvá, si zodpovední netrúfali odhadnúť.
Poriadok si podľa slov M. Popríkovej bude musieť SMsZ urobiť aj v evidencii vojnových hrobov a hrobov významných osobností, ktorých je podľa archívu okolo 880. Ich označenie je však nedostatočné. „Po odstránení nedostatkov nebude problém ani zverejniť spomínané miesta tak, aby sa k nim Košičania vedeli dostať,“ povedala riaditeľka.
Nechcú nikoho diskriminovať
Poslanca Michala Djordjeviča (nezávislý) zaujímalo, čo bude so zamestnancami firmy Rekviem, ktorí na pietnych miestach pracujú. „Všetkých prijmeme do pracovného pomeru. Práve sa to deje. Je pravda, že takí, ktorí mali vo firme trvalý pracovný pomer, ale nepracovali tam dlhšie ako dva roky, u nás trvalý pracovný pomer nedostanú. Keďže v SMsZ je to nastavené tak, že zmluvu na dobu neurčitú dostávajú zamestnanci po dvoch rokoch, bola by to diskriminácia,“ vysvetlila M. Popríková.
Aké zlepšenia si želajú pozostalí
Počas dušičkových sviatkov urobila Správa mestskej zelene Košice anketu na Verejnom cintoríne.
Návštevníkov oslovila s otázkou, čo by chceli zlepšiť na cintorínskych službách.
Na otázku odpovedalo 242 respondentov, ktorí poukázali na viacero nedostatkov. „Najviac oslovených (18 % – pozn. autora) navrhovalo zlepšiť pravidelné hrabanie lístia a odstraňovať suché konáre, orez stromov a kosenie. Ďalší žiadali úpravu terénu pri vchode do areálu cintorína, opravu rozbitej dlažby, poškodených schodov a chodníkov,“ uviedla asistentka riaditeľky SMsZ Erika Kucziková.
Vyše 10 % respondentov žiada riešiť problém s parkovaním. Mnohí by uvítali aj civilné hliadky na cintoríne a zlepšenie osvetlenia. „Po prebratí správcovstva sa postupne budeme venovať jednotlivým problémom so snahou riešiť nedostatky,“ dodáva Kucziková.
(KAC)
V prvý pracovný deň po prevzatí cintorína pod SMsZ sa neuskutoční na Verejnom cintoríne a v Krematóriu žiaden pohreb. V ďalších dňoch by už pochovávanie malo byť v štandardnom režime. Rekviem prisľúbil, že sa dohodne na odovzdaní evidencie nájomných zmlúv na hrobové miesta archívu mestu Košice. „Zostáva nám dohodnúť už len niekoľko detailov, doladiť revízne správy a vyriešiť problematiku funkčnosti kremačných pecí,“ uviedla riaditeľa SMsZ Marta Popríková.
(KAC)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.