Prezidentka Čaputová podpísala posunutie uplatňovania kurzarbeitu na Slovensku
Trvalý kurzarbeit sa na Slovensku zavedie až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka budú úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej Prvej pomoci.
Zákon o podpore v čase skrátenej práce, teda trvalý kurzarbeit, sa tak nezačne uplatňovať už od 1. januára budúceho roka, ale o dva mesiace neskôr. Vyplýva to z novely zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Partnermi verejného sektora budú musieť byť žiadatelia o finančnú pomoc za január a február budúceho roka, ak objem pomoci od štátu v príslušnom mesiaci presiahne 100-tisíc eur a ak súhrnná finančná pomoc za január a február prevýši 250-tisíc eur.
Zákon o podpore v čase skrátenej práce schválil parlament v máji tohto roka. Úrady práce budú podľa tohto zákona vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit bude určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, nebude sa týkať SZČO. Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca. Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc. Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 % ustanoveného týždenného pracovného času.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.