Prezidentka navštívila Ukrajinu. K tomu, čo videla, len ťažko hľadala slová
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v rámci svojej cesty na Ukrajine i obec Jahidne v Černihivskej oblasti. V pivnici tamojšej školy väznili ruskí vojaci temer mesiac všetkých 367 obyvateľov obce vrátane detí i starších a chorých.
Priestory boli stiesnené, bez svetla a tepla a ľudia nemali možnosť vyjsť von. Jedenásť osôb to neprežilo. Hlava štátu to uviedla v statuse na sociálnej sieti. „Priamo nad pivnicou pritom celý čas sídlil štáb ruských okupantov, ktorí ľudí pod nimi používali ako živé štíty,” uviedla ďalej.
„Keď som sa dnes preživších pýtala, čo im odpovedali na to, prečo to robia, tak im povedali, že ich prišli oslobodiť. A pritom im nedovolili ani vyniesť a pochovať tých, ktorí v pivnici zomreli,“ píše Čaputová.
Prezidentka uviedla, že sa ťažko hľadajú slová k utrpeniu ľudí v obci Jahidne i ďalších ukrajinských obciach. „Keď sme sem prichádzali, bol znovu vyhlásený poplach. Miestni dnes spomínali na obdobie, ktoré prežili (a vtedy nevedeli, či ho vôbec prežijú). Ešte stále však nie sú v mieri a tá hrozba krutosti a smrti nad nimi ešte aj dnes visí,” pokračovala prezidentka. Dodala, že považuje za dôležité, aby sme im naďalej pomáhali voči tejto nespravodlivosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čaputová prijala v prezidentskom paláci českého prezidenta
Na Ukrajinu vycestovala s českým prezidentom
Prezidentka Zuzana Čaputová vycestovala na Ukrajinu spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom 28. apríla. “Je to naša prvá spoločná zahraničná cesta a som rada, že smeruje práve na Ukrajinu. Asi niet dvoch bližších národov na svete ako Slováci a Česi,” napísala prezidentka a dodala, že vzťahy medzi Českom a Slovenskom sú hlboké, pevné a posilnené o spoločnú historickú skúsenosť nielen s fašizmom, ale aj okupáciou, komunizmom a budovaním demokracie.
Galéria
Ich spoločná cesta smerovala do Kyjeva, kde sa hlava štátu vrátila po necelom roku od jej poslednej návštevy. Podľa jej slov ju táto minuloročná návšteva zasiahla na celý život. “Od tejto návštevy je môj postoj k vojne nie politický, ale hlboko ľudský. A verím, že by to pohlo s každým bez ohľadu na to, aké informačné zdroje zvykne sledovať,” uviedla prezidentka.
Podľa slov prezidentky je práve vďaka tomu, že demokratický svet neodvracal zrak, mesto Kyjev už opäť mesto, ktoré funguje takmer normálnym životom. Front sa posunul na východ a zničené domy sa pomaly premieňajú na modulárne. Niektoré rodiny patria medzi tie šťastnejšie, pretože sa im domov vrátili aj deti, ktoré im ukradli okupanti. “Tento posun znamená, že naša pomoc má zmysel, približuje nás bližšie k mieru a ďalej od agresora,” napísala Čaputová.
Pripomenuli si aj Českú družinu
V Kyjeve spolu s Petrom Pavlom navštívili aj Sofijský chrám, pred ktorým položili kvety. Tie položili na mieste, ktoré je významným momentom v histórii Slovenska aj Česka. Pamätník nachádzajúci sa v Kyjeve pripomína slávnostnú prísahu z 11. októbra 1914. Túto prísahu zložilo 716 vojakov Českej družiny, pričom 16 bolo Slovákov. Táto družina sa v krátkom čase rozrástla na Československý pluk a neskôr na Československú brigádu, ktorá si uznanie a rešpekt získala najmä v bojoch o Zborov.
Čo sa dočítate na ďalšej strane?
- Prezidentka sa stretla s Vladimírom Zelenským.
- Návšteva centra pre sexuálne zneužívané a týrané ženy.
- Ukrajinci adresovali slovenskej prezidentke slová vďaky.
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.