Prezidentka SR podpísala uplatňovanie nových sociálnych opatrení pre odídencov z Ukrajiny

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v štvrtok (2. 6.) podpísala novú legislatívu o sociálnych opatreniach pre odídencov z Ukrajiny. Tá rieši problémy v oblasti sociálnych vecí a rodiny súvisiace s prílevom cudzincov tak, aby bolo možné účinne a efektívne organizovať rôzne formy pomoci a podpory občanom Ukrajiny, ktorí sa zdržiavajú na Slovensku.
Novelou zákona o sociálnych službách sa umožní poskytovať služby starostlivosti o dieťa v detskej skupine v domácom alebo inom prostredí najviac štyrom deťom, a to od narodenia po začatie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole. Na poskytovanie tejto starostlivosti o deti v detskej skupine nebudú platiť podmienky odbornej spôsobilosti dosiahnutím vymedzeného stupňa vzdelania, ani sa nebude vyžadovať plnenie kvalifikačných predpokladov na vykonávanie pracovnej činnosti opatrovateľa detí v oblasti sociálnych služieb. Takýmto mechanizmom sa posilňujú nedostatočné kapacity zariadení starostlivosti o deti v pracovných dňoch v pracovnom čase.
Novelou zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa sa upravuje poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa pre novú formu poskytovania starostlivosti v tzv. detských skupinách. Výška príspevku pre túto formu starostlivosti dosiahne 160 eur.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články

Pobočky Slovenskej pošty budú počas veľkonočných sviatkov, teda v piatok 18. apríla, v nedeľu 20. apríla a v pondelok 21. apríla 2025 zatvorené.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.