Prezidentka udelila štátne vyznamenania. Získalo ich až 5 Košičanov (FOTO)
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila v nedeľu (14. 1.) pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania 33 osobnostiam. Udelením štátnych vyznamenaní prezidentka oceňuje osoby za ich mimoriadne alebo významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky, demokracie, obrany a bezpečnosti štátu, výsledky činnosti alebo za ich iné výnimočné činy.
Štátne vyznamenania na Slovensku
Prezidentka môže na návrh Národnej rady Slovenskej republiky alebo vlády Slovenskej republiky, alebo aj bez návrhu udeliť tieto štátne vyznamenania:
- Rad Bieleho dvojkríža (občiansky alebo vojenský druh),
- Rad Andreja Hlinku,
- Rad Ľudovíta Štúra (občiansky alebo vojenský druh),
- Kríž Milana Rastislava Štefánika,
- Pribinov kríž,
- Medailu prezidenta Slovenskej republiky.
Okrem Medaily prezidenta Slovenskej republiky majú štátne vyznamenania tri triedy. Najvyššia je I. trieda, pri ktorej udelení sa predpokladá obzvlášť mimoriadna miera zásluh vyznamenaného.
Ocenení Košičania
Prezidentka tento rok udelila štátne vyznamenania 14 ženám a 19 mužom v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Medzi ocenenými boli aj piati Košičania, respektíve osobnosti, ktoré pôsobia v metropole východu.
Juraj Bartusz
Medzi ocenenými bol aj sochár Juraj Bartusz, ktorý získal ocenenie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia. Juraj Bartusz študoval v Prahe spočiatku na umeleckej strednej škole, neskôr v štúdiu pokračoval na vysokej škole, kde spoznal svoju ženu, výtvarníčku Máriu Vnoučkovú, s ktorou sa presťahovali do Košíc. S jeho dielami sa dodnes stretávajú obyvatelia i návštevníci Košíc. Jedným z nich je aj pamätník pre Fakultnú nemocnicu Louisa Pasteura v Košiciach.
Peter Gombita
Prezidentka ďalej udelila vyznamenie Pribinov kríž III. triedy kňazovi Petrovi Gombitovi za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky. Gombita je riaditeľom neziskovej organizácie Oáza – Nádej pre nový život v Bernátoviach neďaleko Košíc. V tomto zariadení nachádzajú prístrešie a opateru ľudia, ktorí stratili nielen svoj domov, ale často aj akékoľvek sociálne zázemie a dokonca i vlastné zdravie.
Peter Kerekes
Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti filmu získal režisér, košický rodák a dokumentarista Peter Kerekes. Na konte má množstvo ocenených dokumentárnych filmov, je aj scenáristom, producentom a pedagógom. Známym je jeho film 66 sezón z roku 2003, ktorý mapuje príbeh dejín starej plavárne v Košiciach.
Eva Pavlíková
Štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky udelila prezidentka herečke, speváčke Eve Pavlíkovej, ktorá je taktiež rodáčkou z Košíc. V inscenácii Carmen v Opere Štátneho divadla v Košiciach účinkovala ako desaťročná. Prvé divadelné skúsenosti získala ešte v košickom Malom divadelnom štúdiu. Po skončení školy v roku 1983 nastúpila do hereckého súboru nitrianskeho Divadla Andreja Bagara a na jeho doskách pôsobí dodnes.
Stanislav Rakús
Prezidentka SR udelila Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti literatúry aj spisovateľovi, literárnemu vedcovi Stanislavovi Rakúsovi, ktorý sa nordil v Šúrovciach no napokon sa natrvalo usadil na východnom Slovensku. V súčasnosti je emeritným profesorom. Je výnimočným autorom, keďže sa venuje nielen písaniu umeleckej prózy, ale aj literárnej vede, čo je ojedinelá kombinácia. Literárne debutoval novelou Žobráci v roku 1976, no zaujal aj v mnohých ďalších dielach.
Všetkých ocenených nájdete na ďalšej strane
Galéria
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.