Prezídium rektorskej konferencie vyzvalo vysoké školy k prijatiu konkrétnych krokov na pomoc akademikom v ohrození
Slovenská rektorská konferencia (SRK) vyzvala vedenie vysokých škôl k prijatiu konkrétnych krokov na pomoc akademikom v ohrození a ktoré by im umožnili pokračovať v štúdiu a práci. Zároveň požiadala Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby bolo ústretové ku konkrétnym návrhom pomoci, ktoré mu predložia vysoké školy a podporilo ich. Vo svojom stanovisku, ktoré poskytla Ľubica Benková zo SRK, rektori odmietli vojenský útok na Ukrajinu a pripojili sa spolu so slovenskými univerzitami k vyjadreniu podpory nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny a solidarity s jej obyvateľmi.
Prezident SRK Rudolf Kropil dnes ráno hovoril s ministrom školstva a s rektormi univerzít z východného Slovenska, na ktorých študuje niekoľko tisíc zahraničných študentov, o konkrétnych krokoch podpory a pomoci ukrajinským študentom a akademikom, ako aj ďalším študentom a akademikom v ohrození. Dodal, že prezídium SRK sa pripája k mierovej výzve a odmieta násilie a hrubú silu ako prostriedky riešenia konfliktov. Za prezídium SRK zároveň akcentoval potrebu podpory kritického myslenia v slovenskej spoločnosti a úlohy vysokých škôl, ich zamestnancov a študentov, aby sa postavili proti šíreniu politickej propagandy, dezinformácií a alternatívnych faktov, ale aj extrémizmu.
V súvislosti so situáciou na Ukrajine aj Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzvala vládu SR a slovenské univerzity, aby prejavili solidaritu s ukrajinskými študentmi na Slovensku a ponúkli im pomoc. Vo svojom statuse na sociálnej sieti odsúdila agresiu zo strany prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina voči Ukrajine. Zároveň ocenila postoj Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, ktorá ponúkla pomoc ukrajinským študentom. Intenzívne diskusie o konkrétnych formách pomoci prebiehajú aj na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ). Košická univerzita vo svojom vyhlásení ubezpečila svojich študentov z Ukrajiny, že sú pripravení na okamžitý dialóg k zmierneniu ich starostí. Podporu vyjadrila aj Technická univerzita v Košiciach.
Zdroj: (SITA, adz)
Odporúčané články
Vzhľadom na pretrvávajúce extrémne poveternostné podmienky je dôležité vedieť, ako sa pripraviť a správne reagovať na hrozby, ako sú zosuvy pôdy, povodne a silný vietor. Nasledujúce odporúčania Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pomôžu chrániť životy a majetok.
V Košiciach začína celoplošná jesenná deratizácia, potrvá do konca októbra. Ako informuje mesto na svojom webe, na deratizáciu vyzýva Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, a to s cieľom regulovať živočíšnych škodcov.
V sobotu 5. októbra navštívi Košice Hans Christian Hagans, vnuk konštruktéra a majiteľa nemeckej továrne Hagans Erfurt, kde bola pred 140 rokmi, v roku 1884, vyrobená ikonická parná lokomotíva Katka. Táto lokomotíva, označená U36.003, sa zapísala do histórie nielen svojím výkonom, ale aj symbolickým spojením s Košicami a miestnou detskou železnicou.