Pri humanitárnej pomoci treba zlepšiť koordináciu a komunikáciu, tvrdí Heger
Pri poskytovaní humanitárnej pomoci na slovenskej hranici s Ukrajinou je potrebné zlepšiť najmä koordináciu a komunikáciu v celom procese. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) v Sobranciach po sobotňajšom rokovaní so zástupcami regionálnej samosprávy, neziskového sektora a návšteve humanitárneho centra pri košickej železničnej stanici. Informovala o tom TASR prostredníctvom svojej oficiálnej webovej stránky.
Podľa Hegera bude potrebné v ďalšej fáze vytvoriť dostatočné kapacity pre Ukrajincov, ktorí sa rozhodnú pretrvať na Slovensku. Počty utečencov budú, podľa predpokladov kompetentných, v najbližšom období rásť, spolu s počtom ľudí, ktorí budú chcieť v SR ostať dlhšie. “Aktuálne vybavia na hraniciach 10.000 až 13.000 ľudí denne, musíme sa pripraviť na to, že ich bude aj 20.000 a teraz nevieme povedať, koľkí z nich sa rozhodnú u nás ostať a koľkí nie,” skonštatoval premiér. V tejto problematike má prísľub od európskych lídrov, že aj ďalšie štáty poskytnú kapacity na umiestnenie azylantov. Pripomenul, že v predošlej utečeneckej kríze prišli do Európy dva milióny utečencov za dva roky, teraz je to v priebehu viac ako dvoch týždňov.
Ďalšou podmienkou, ktorú treba podľa premiéra zabezpečiť je plynulý tranzit ľudí, smerujúcich cez Slovensko do iných európskych krajín. “Hovorili sme v tomto smere o vytvorení akýchsi koridorov, aby bol ich presun koordinovanejší a rýchlejší, a aby tieto procesy čo najmenej ovplyvňovali život obyčajných ľudí,” doplnil premiér.
Premiér ďalej upozornil na chýbajúcu psychologickú pomoc a absenciu krízového manažmentu v situácii, s ktorou nik nerátal. “Dobrovoľníci v Košiciach ma upozornili na to, že keď sa utečenci najedia a vyspia, doľahne na nich ťažoba toho, čo sa deje v ich krajine. Potrebujeme preto posilniť tú psychologickú pomoc,” skonštatoval premiér, a zároveň poďakoval všetkým dotknutým zložkám.
Nadežda Sirková, starostka Uble podotkla, že z pohľadu samospráv je potrebné najmä doriešiť problém financovania nákladov, ktoré majú pri zabezpečovaní záchytných táborov. “Verím, že dokončíme túto tému a budeme odchádzať nielen s prísľubom, ale aj reálnou pomocou,” dodala.
Od 14. marca dôjde k zmene systému vybavovania a základnej asistencie utečencom. Informoval o tom zástupca Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Braňo Tichý. “Zmena sa dotkne najskôr hraničného priechodu Vyšné Nemecké a hotspotu v Michalovciach, následne hotspotu Humenné a hraničných priechodov Ubľa a Veľké Slemence,” konkretizoval. Doplnil, že k zmene príde plynulo a koordinovane, bez prerušenia doterajšej humanitárnej asistencie. “Celé je to postavené tak, aby sa všetky služby, poskytované na hraničných priechodoch rušili až v momente, keď kompletne nabehne nový systém,” dodal.
Zdrpj: (TASR/teraz.sk, vu)
Odporúčané články
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.